Türkiye için zıplama vakti

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Bir Alman ressamın küresel ısınmanın önlenmesi amacıyla internetten bir epostayla başlattığı eylem önerisi hayata geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu önerinin sahibi yarın bu kadar insanın zıplaması halinde dünyanın yörüngesinden kayacağını ve ısınmanın da sona ereceğini iddia ediyor. Türkiye için zıplama saati: 13:39:13.

İnternet üzerinde organize olan milyonlarca kişi küresel ısınmayla mücadele için ilginç bir eyleme hazırlanıyor: zıplama! Bir Alman ressam olan Torsten Lauschmann'ın e-postayla başlattığı 20 Temmuz Perşembe, "Dünya Zıplama Günü"nde 600 milyon kişinin aynı anda olduğu yerde zıplaması isteniyor. Eylemi bilimsel bir açıklamaya dayandıran Lauschmann'a göre, böyle bir güç yüklemesi, dünyanın yörüngesinden kaymasına neden olacak. Yeni yörünge ise, küresel ısınmaya neden olmayacak. İnternet sitesinde düne kadar zıplamak için kaydolanların sayısı 598 milyon
104 bin 890'u buldu.

Türkiye'den eyleme katılmak isteyenler içinse saat tam 13:39:13'te zıplamak gerekiyor. Bilimsel olarak böyle bir eylemin dünyaya kayda değer hiçbir yararı olmayacağını savunanlar çoğunlukta. Buna göre 600 milyon insanın aynı anda zıplaması, bir hidrojen bombasının sadece yüzde 2'si kadar bir enerjinin boşalmasını sağlıyor. Bu da dünyanın yörüngesini, ancak tek bir atom çapının çok küçük bir oranı kadar oynatabilir. Dünya yörüngesi zaten elips şeklinde olduğu için hali hazırda Güneş'ten uzaklığında değişikler olabiliyor ve bunların da sıcaklığa büyük bir etkisi olmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious