Türkiye ile ABD'yi birleştiren değerler

Türkiye ile ABD'yi birleştiren değerler.11191
  • Giriş : 01.07.2008 / 22:04:00

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türk-Amerikan dostluğu ve ittifakı kuvvetli kılan iki önemli değerin yaşatılması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Wilson, ABD'nin Adana Konsolosluğunda gerçekleştirilen ''Bağımsızlık Günü'' resepsiyonda yaptığı konuşmada, 4 Temmuz 1776'da yeni bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiğini, bağımsızlık bildirgesi sözlerinin özgürlükleri hayal etmek ve gerçek kılmak için milyonlarca kişiye ilham verdiğini belirtti.

Bütün insanların eşit yaratıldığı gerçeğinin açık olduğunu belirten Wilson, şunları söyledi:

''Onları yaratan Tanrı, ellerine vazgeçilmez bazı haklar vermiştir. Bunlar arasında yaşama, özgürlük ve mutluluğunu arama hakları yer alır. Bu hakları korumak için insanlar arasında meşru iktidar, hak ve yetkilerini yönetilenin rızasından alan hükümetler kurulmuştur. Herhangi bir hükümet şekli bu amaçları tahrip eder bir nitelik kazanırsa, onu değiştirmek veya kaldırmak, temelleri kendi güvenlik ve mutluluğunu sağlamaya uygun görünecek ilkeler üzerine dayanan güç ve yetkiyi aynı amaçla örgütleyen yeni bir hükümet kurmak o halkın hakkıdır.

ABD, Türkiye ve tüm dünyadaki diğer özgür halklar, günlük meselelerle ve demokrasiyi sürdürme problemi ile uğraşırken, bağımsızlık bildirgesindeki sözler bizim için ilham olmaya devam etmektedir. Yüce uluslarımız bu değerlere bağlı kalıp, yaşam biçimimizi savunmaya devam ettikçe, dostluğumuz ve ittifakımız kuvvetli olacaktır. Geleceğimize birlikte güvenle bakabiliriz.''

Basının görüntü almasına izin verilmeyen resepsiyonda, Konsolosluk Şeref Kıtası'nın Türk ve Amerikan bayraklarıyla başlayan merasimi, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla sona erdi.

ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona, Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gören, Emniyet Müdürü Arif Akkele, İncirlik 39. Wing Komutanı Albay Philip McDaniel ve çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious