Türkiye ile Afganistan'dan kara paraya karşı iş birliği

  • Giriş : 13.05.2008 / 10:45:00

Türkiye ile Afganistan, kara para ve terörizmin finansmana karşı ortak hareket edecek. İmzalanan anlaşma ile iki ülke arasında finansal istihbarat paylaşımına gidilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Afganistan Merkez Bankası Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FinTRACA) arasında imzalanan “Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası” Resmi Gazete’de yayımlandı. Anlaşmaya göre, ülkeler kara para aklama, terörizmin finansmanı ve ilgili suç faaliyetine karıştığından şüphe edilen kişilerin analiz, inceleme ve soruşturmasına yardımcı olacak bilgiyi, kendiliğinden veya talep üzerine birbirlerine sağlayarak işbirliği yapacak. Talepler, ulusal mevzuatın izin verdiği ölçüde karşılanacak. Elde edilen bilgi ve belgeler bilgiyi verenden izin alınmaksızın üçüncü bir tarafa verilmeyecek. İdari soruşturma veya kovuşturma amaçlı olarak kullanılmayacak.

Kara para aklamaya kaynaklık eden öncül suçlarda, karapara aklama ve terörizmin finansmanı suçlarında herhangi bir değişiklik olduğunda durum diğer ülkeye bildirilecek. Mutabakat Muhtırasının uygulanmasından elde edilen bilgiler gizli sayılacak. Talebin ulusal mevzuata, uluslar arası anlaşmalara veya ulusal güvenliğe aykırı olması halinde talep reddedilecek. Mutabakat Muhtırası her zaman feshedilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious