Türkiye ile ilişkiler raydan çıksın istemiyoruz

Türkiye ile ilişkiler raydan çıksın istemiyoruz.9349
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Kıbrıs AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın arabuluculuk önerilerine ilişkin "kimsenin Türkiye ile ilişkilerin rayından çıkmasını istemediğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Finlandiya'nın, Kıbrıs sorununun içine girdiği çıkmazdan kısmen kurtarılmasının Finlandiya'nın görev süresi içinde mümkün olmadığını kaydetmesi üzerine, krizi önleyici önlemler alınmasını isteyen Plassnik, aralıktaki AB dışişleri bakanları toplantısında, AB Komisyonu'nun tavsiye ve önerilerini süratle sunmasının beklendiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Finlandiya'nın Kıbrıs konusundaki arabuluculuk çabalarına ilişkin olarak da "Sembolik jestlerin yeterli olmadığını" söyledi. Son AB Konseyi toplantısında yaptığı, müzakere sürecine, "soluklanmak için ara verilmesi" önerisini de hatırlatan Ursula Plassnik, "Kimse ciddi ciddi Türkiye ile ilişkilerin rayından çıkmasını istemiyor. Hem AB'nin hem de Türkiye'nin birbirlerine değer verme konusuna olumlu yaklaşımlarını muhafaza edebilmek için yoğun çaba harcamaları gerekir. Bu yüzden önce durumu objektif bir açıdan değerlendirmemiz lazım" dedi.

Durumun çıkmaza girdiğini kabullenmemek, ya da bu gerçeği göz ardı etmekle ne Türkiye'ye ne Kıbrıs'a ne de AB'ye hizmet etmiş oluruz" diyen Plassnik, müzakerelerin devamı için enerji harcanması gerektiğini vurguladı.

Gerginliklerin giderilebilmesi, eksikliklerin telafi edilebilmesi ve yeni bir dinamizmin oluşturulabilmesi için, bilinçli olarak ara verme konusunda görüş birliğine varma tavsiyesinde bulunan Plassnik, "Türkiye kendi içinde şu ya da bu şekilde duruma açıklık getirmek için bir yol bulacaktır. Bunun için de bu süreden istifade edilebilir" ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin Sabır ve sebatta ağırlık vermesi gerektiğini dile getiren Plassnik, "Kıbrıs'ın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak da tabii bu kapsama giriyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious