Türkiye ile ilişkilerimiz şizofrenik

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri "şizofrenik" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız Liberation gazetesine konuşan Rehn, Türk ordusu ile ilgili olarak da "Ben, Türk ordusunun savunma alanındaki yetkisine saygı duyuyorum ancak askerler açık bir biçimde sivil iktidarın otoritesinin ve kontrolünün altında olmalıdır" dedi.

Müzakerelerin askıya alınmasına karşı çıkan Rehn AB-Ankara ilişkilerindeki zorluklara işaret ederek "Bu ülke ile ilişkilerimiz şizofrenik. Birlikte stratejik önemini küçümsüyoruz oysa Türkiye’de tam aksine o kadar büyütülüyor ki kriterler konusunda daha büyük bir hoşgörünün sağlanabileceği düşünülüyor. Böyle olmayacak" diye konuştu. Rehn, Ankara’nın ifade ve inanç özgürlüğü ile TCK alanlarındaki kriterleri yerine getirmesi istenirken "adil" olunması gereğini de vurguladı. Ek protokolün onaylanmasını sonbahardaki kilit mesele diye niteleyen Rehn. AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın soruna çözüm bulmak için Kıbrıs’taki iki toplum ve Türkiye ile müzakereler yaptığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious