Türkiye ile İran'ın doğalgaz pazarlığı

  • Giriş : 16.11.2008 / 13:15:00

Türkiye ve İran arasındaki doğal gaz müzakereleri sürüyor. Müzakerelerde iki ülke arasındaki mutabakat zaptına ilişkin konuların değerlendirildiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile ev sahibi ülke adına Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozeri başkanlığındaki heyetlerin doğal gaz konusundaki görüşmeleri devam ediyor.

Müzakerelerde iki ülke arasındaki mutabakat zaptına ilişkin konuların değerlendirildiği belirtildi.

Bakan Güler, ''hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın doğal gaza ihtiyacı var. Bu konular görüşülecek'' açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Nozeri ise, İran doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılmasına ilişkin projenin ele alınacağını kaydetmişti.

Türkiye ve İran'ın, Temmuz 2007'de ortak enerji yatırımı yapması, İran doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına sunulması, Türkmenistan doğal gazının İran - Türkiye güzergahıyla Avrupa'ya ulaştırılması ve petrol ticaretindeki işbirliğinin artırılmasını öngören mutabakat zaptı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve İran adına dönemin Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh tarafından imzalanmıştı.

Türkiye'nin İran'dan daha fazla doğal gaz alımına ilişkin talebinin de müzakere edilen konular arasında olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*