"Türkiye ile savunma alanında bağları güçlendirin"

  • Giriş : 07.07.2008 / 21:55:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, AB'ye, Türkiye ile savunma alanındaki bağları güçlendirme çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB dönem başkanı Fransa tarafından düzenlenen "AB-NATO İlişkileri" seminerinde konuşan De Hoop Scheffer, Türkiye'nin AB'ye üye olmamasından dolayı Birlik ile NATO arasında güvenlikle ilgili görevlerde uzun zamandır devam eden soruna dikkat çekerek, "Askerlerimiz tehlikeli görevlerde yan yana görev yaparken bunun böyle devam etmesine izin veremeyiz" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'nın savunma sanayisini geliştirmek için kurulan Avrupa Savunma Ajansından dışlanmasına atıfta bulunan De Hoop Scheffer, Türkiye'nin bu ajansa dahil edilmesi çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri, "Biz NATO içinde, NATO üyesi olmayanlarla nasıl davranacağımıza bakıyoruz, aynı şeyi AB'nin de yapması gerekir" dedi.

AB ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin vetosu yüzünden Avrupa Savunma Ajansına dahil edilemiyor.

Türkiye ise Kıbrıs Rum kesimini gerekçe göstererek, NATO'nun istihbarat bilgilerinin NATO dışındaki AB ülkeleri tarafından kullanılamayacağını belirterek, iki kurum arasındaki askeri işbirliğine karşı çıkıyor.

Kosova ve Afganistan'da görev yapan NATO ve AB birliklerinin işbirliğinin söz konusu tartışmadan olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*