Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir sayfa açılıyor

Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir sayfa açılıyor.10565
  • Giriş : 24.01.2008 / 08:46:00

Kostas Karamanlis, Başbakanlık'ta tören kıtasını, Türkçe 'Merhaba asker' diyerek selamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara dün tarihî bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Yunanistan, 49 yıl sonra ilk kez başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirirken, Kostas Karamanlis, Başbakanlık'ta tören kıtasını, Türkçe 'Merhaba asker' diyerek selamladı.

Tayyip Erdoğan da meslektaşına jest yaptı; Yunan bayrağındaki mavi-beyaz renklerle Türk bayrağındaki kırmızı rengin iç içe yer aldığı bir kravatı tercih etti. Ortak basın toplantısında ise iki lider, dostluk mesajları verdi. Erdoğan, "Ülkelerin birbirleri için tehdit oluşturduğu bir dünya barışa hizmet etmez." derken Karamanlis, olumsuz tarihî geçmişe rağmen iki ülkenin yeni bir sayfa açtığını vurguladı. Yunan Başbakan ayrıca, Türkiye'nin AB üyeliği ile Ruhban Okulu'nun açılmasını ve Rum Patrikhanesi'nin ekümenik sıfatı arasında bağlantı kurdu. Erdoğan da, bu konudaki değerlendirmenin sürdüğüne dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında Yunan Başbakanı'nı ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtirken ziyaretin 49 yıl sonra gerçekleştiğine vurgu yaptı. "İnanıyorum ki liderler siyasette olumsuzluk üzerine kurulmuş bazı tabuları kırmak üzerine büyürler." diyen Erdoğan, Türkiye-Yunanistan arasında 1999'dan itibaren başlayan diyaloğun son 5 yılda zirve yapma noktasına geldiğini dile getirdi. 2008 yılının ülkeler arasındaki münasebetlere yeni anlamlar katacağını aktaran Erdoğan, önümüzdeki dönemi bir fırsatlar penceresi olarak görmek istediklerini kaydetti. Erdoğan, özellikle anavatan ve garantör ülkeler olarak Kıbrıs'ta yapılacak seçimlerin ardından başlatılacak müzakerelerin önemli olacağına inandığını aktardı. Görüşmelerde özellikle Ege'nin bir barış denizi olması noktasında ısrarla vurguların yapıldığını belirten Erdoğan, çözümün hızlandırılması için iki başbakanın da ortak karara vardığını söyledi. Azınlıkların ülkeler arasındaki en önemli köprü olduğuna değinen Erdoğan, azınlıkların sorunlarının çözümü noktasında mutabakat içinde olduklarını da iletti.

Ekümeniklik konusu Hıristiyanların iç sorunu

Ekonomik işbirliği ve diğer alanlardaki işbirliğinin geleceğe etki edeceğini gördüklerini kaydeden konuk Başbakan Karamanlis, AB konusunda Türkiye'ye verdikleri desteği yineledi. Patrikhane sorunu ve ruhban okulunun tekrar açılması konularını da gündeme getiren Karamanlis, azınlık haklarının korunmasının da AB kriterleri açısından en önemli konuyu oluşturduğunu aktardı. Karamanlis, Rum Patrikhanesi'nin Türkiye'de olmasına işaret ederek, "Patrikhane'nin burada olması çok önemli. Bunun bir AB pasaportu olduğunu söyleyebilirim." değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Erdoğan, Patrikhane sorusuna ise, "Bu konuda gösterdiğimiz ilgi alaka ortadadır. Ve biz bu konuda elimizden gelen tüm kolaylığı göstermekteyiz. Aslında ekümeniklik konusu Ortodoks ve Hıristiyan dünyasının iç sorunudur. Biz şu anda bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Kararımızı vereceğiz." şeklinde cevap verdi.

Erdoğan ve Karamanlis, Kıbrıs konusundaki soruları da cevaplandırdı. Kostas Karamanlis, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesinden yana olduklarını söyledi. BM Güvenlik Konseyi ve AB kararları ile sorunun çerçevelerinin belirlendiğine inandığını dile getiren Karamanlis, "Biz tüm gücümüzle kalıcı olabilecek bir gücün kurulması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız." dedi. Erdoğan ise Kıbrıs'taki durumla ilgili Türk tarafının barış yönündeki çabasını hatırlattı ve Yunan Başbakanı'ndan bir gayret beklediklerini vurguladı. Ege sorununa da değinen Karamanlis, çözüm için Lahey Adalet Divanı'na başvurma düşüncelerinden bahsederken temel hedeflerinin iyi komşuluk ilişkileri olduğunu dile getirdi. Erdoğan ise bugüne kadar 37 kez görüşme yapıldığını ve amacın kıta sahanlığı konusunda adil bir çözüme ulaştırılması olduğunu kaydetti. Erdal Şen, Ankara

Ankara-Atina hattındaki yumuşamaya Türk halkı daha sıcak bakıyor

Yunan basını, Başbakan Kostas Karamanlis'in tarihî Türkiye ziyaretine geniş yer ayırırken, referans gazetelerden To Vima, iki ülkede ilişkileri ele alan çarpıcı bir anket yayımladı. Kapa Research şirketinin 16-21 Ocak tarihleri arasında iki ülkede yaptığı ankete bin 910'u Yunan, bin 38'i ise Türk olmak üzere 2 bin 948 kişi katıldı. Son yıllarda Türk-Yunan ilişkilerinde gelişme olmasına rağmen Yunanlıların yaklaşık yüzde 70'inin Türkiye hakkında karamsar olduklarını yazan gazete, Türklerin yüzde 85'inin ise Karamanlis'in Türkiye ziyaretine ve Yunanistan'a karşı iyimser olduklarını duyurdu. Türklerin yüzde 65'i Yunanistan'a iyimser bakarken, yüzde 85'i de Karamanlis'in Türkiye ziyaretini önemli buluyor. Türklerin yüzde 69,5'i, Yunanlıların ise yüzde 48,6'sı son yıllarda iki ülke ilişkilerinin iyileştiğine inanıyor. İki ülke sorunlarının çözümünü Yunanlıların yüzde 40,3'ü AB çatısı altında görürken, Türklerin yüzde 74,8'i ise iki ülkenin kendi aralarında çözmeleri taraftarı olduklarını belirtiyor. Yunanlıların yüzde 49'u Türkiye'nin AB'ye üye olmasını isterken, yüzde 46'sı ise Türkiye'nin üyeliğine karşı görüş belirtiyor.

Kardak'ta balıkçılara av yasağı

Yunanlıların yüzde 51,5'i, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı yayılmacı bir bakış açısı olduğuna inanırken, Türklerin yüzde 42,3'ü ise Yunanistan'ın Türkiye topraklarında gözü olmadığını belirtiyor. Son olarak Yunanlı ve Türklerin yüzde 80'i, artan ekonomik ilişkilerin iki ülke sorunlarının çözümüne yardımcı olacağına inanıyor.

"Açık bir ajanda ve düşük beklentiler" başlığıyla çıkan Etnos gazetesi, Karamanlis'in Ankara ziyareti sırasında Ege'de ve Kardak adası civarında kriz çıkmaması için balıkçılara avlanma yasağı getirildiğini bildirdi. "Kardak'ta yasak" başlığıyla çıkan Ta Nea gazetesi de, Yunan hükümetinin Karamanlis'in Türkiye ziyareti süresince balıkçıların Kardak civarında avlanmasını yasakladığını yazdı. Elevterotipia gazetesi ise Karamanlis'in sorunlara çözüm bulunacağına ilişkin beklentilerini düşük tuttuğunu ileri sürdü.

Rum basını ise Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye ziyaretini yorumlarken "Yunan hükümetinin, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini artık Kıbrıs koşuluna bağlamak istemediği" görüşünü dile getirdi. "Kıbrıs artık, Yunanistan'ın Türkiye'deki çabalarını rayından çıkarmayacak." ifadesini kullanan Cyprus Mail gazetesi, geçmişteki krizlere rağmen Atina'daki yaklaşımın değiştiğini kaydetti. Ziyaretin Karamanlis'in Rum yönetimine yönelik her şartta kararlı destek söyleminin zayıflığını gösterdiğini de öne süren gazete, "Atina, Rumların çözüm isteyip istemedikleri konusunda karar vermelerini beklenmekten bıktı ve Lefkoşa'nın planlarını dikkate almadan adım atmaya karar verdi." diye yazdı. Yunanistan'ın Türkiye'deki yatırımlarının hızla arttığına işaret eden gazete, "Karamanlis'in tarihî ziyaretinin ihanet olduğuna inanan Rumlar, büyük bir hata yapıyor. Atina ile Ankara arasındaki iyileşmiş ilişkiler, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunabilir." diye ekledi.

Hasan Hacı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious