Türkiye ile Yunanistan 'protokol' imzaladı

Türkiye ile Yunanistan 'protokol' imzaladı.9322
  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Türk- Yunan 7. Turizm Forumu ve 2. Dönem Turizm Karma Komisyon Toplantısı Antalya'da yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belek'teki Rixos Premium Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç, dünya turizm örgütü verilerine göre Türkiye'nin 2005 yılında toplam turist girişleri açısından tüm ülkeler arasında 9., turizmden sağlanan toplam gelir açısından da 8. olduğunu söyledi.
Bakan Koç, Türkiye-Yunanistan hakları arasındaki dostluğun uzu yıllardan beri devam ettiğini söyledi. Koç, yakın dostluk ilişkileri çerçevesinde devlet olarak işbirliği içerisinde bulunduklarını ifade etti. Türk turizminin son yıllarda büyük bir gelişme içerisine girdiğini açıklayan Koç, "Ülkemize gelen toplam turist sayısı 2004 yılında yüzde 25 oranında artışıyla 17,5 milyonu, 2005 yılında ise yüzde 20 oranında artışla 21.1 milyonu aşmış bulunmaktadır. Turizmden elde edilen gelir ise 2004 yılında yüzde 25 artışla 15,9 milyar dolara, 2005 yılında ise yüzde 15 artışla 18.2 milyar dolara ulaşmıştır." dedi.

Dünya turizm örgütü verilerine göre Türkiye'nin 2005 yılında toplam turist girişleri açısından tüm ülkeler arasında 9. olduğunu açıklayan Koç, turizmden sağlanan toplam gelir açısından da 8. sırada olduğunu ifade etti. Koç, şöyle devam etti: "Bunun yanında rakip ülkelere nazaran daha eskimemiş turizm tesislerine ve yüksek bir potansiyele sahip olan Türkiye önümüzdeki yıllarda daha büyük ilerlemeler kaydedecektir. Bu gelişmelerin yanında Türkiye turizm fuarı konusunda önemli gelişmeler göstermiş ve bu alanda da kendini ispat etmeye başlamıştır. Bu kapsamda 15-18 Şubat 2007 tarihinde İstanbul'da düzenlenecek olan EMİTT Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı'nda sizleri tekrar aramızda görmekten büyük onur ve mutluluk duyacağımı belirtmek isterim."

Dünyanın başka ülkelerinde olabilecek rakiplere karşı en büyük silahın, çevreye zarar vermeyen, teröre geçit vermeyen Akdeniz olacağını hatırlatan Koç, imzalanan anlaşmanın evrensel değerlerinin bulunduğunu söyledi. "Evrensel değerlerin içinde kendi güzelliklerimizi korumak, bunu korurken de çevre değerlerini istismar etmemek vardır" diyen bakan Koç, "Bu protokolün yalnız bizim için değil, bütün Akdeniz için faydalı olmasını umuyorum. Akdeniz çanağında iç rakiplerimiz olduğu gibi dışarıda da birçok rakipler bizi beklemektedir. Kendi iç rekabetimizi adil şartlar içinde yürütürken, işbirliği de önem arz etmektedir. İki komşu ülkenin komşudan öte, bir barış adası haline gelmesinde turizmcilerin çok büyük rol oynayacağına inanıyorum." dedi.

Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli-Petralia ise Yunanistan ile Türkiye arasındaki turistik işbirliğinin yalnızca ülkelerin ekonomisi ve refahını geliştirmekle kalmayacağını, iki ülke arasındaki barış ve dostluğu da pekiştireceğini kaydetti. Türk-Yunan 7. Turizm Forumu ve 2. Dönem Turizm Karma Komisyon Toplantısı'nın ilk oturumunun ardından, Bakan Koç ile Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli-Petralia, arasında 2. Dönem Turizm Karma Komisyon Protokolü imzalandı. Burada bir konuşma yapan Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli-Petralia imzalanan protokolün iki ülke arasında turizm sektöründe işbirliği ve dostluk çabalarını teyit ettiğini söyledi. Protokolün, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştireceğine inandığını ifade eden Petralia, "Bu protokolle artık aramızdaki psikolojik hal ve şüpheci davranışlar ortadan kalkmıştır. Turizm, yakın işbirliği gerektiren bir daldır. Turizm bir barış ekonomisi sektörüdür. Bu protokol Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprüsüdür. Bu imza ile bu köprünün de açılışını yapmış bulunuyoruz. Gelecek yıl bu toplantı, Sakız Adası'nda gerçekleştirilecektir ve burada, şimdi imzalanan bu protokolün ilk sonuçlarını görebiliriz." diye konuştu.


Rixos Premium Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıya Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç, Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli-Petralia Antalya Valisi Aladdin Yüksel katıldı. 2 ülke dışişleri bakanlarının 30 Haziran 1990 tarihinde Newyork'ta vardıkları mutabakata uyarınca Türk-Yunan diyalog süreci başlatılmış olup 09 Eylül 1999 tarihinde Atina'da Türk-Yunan turizm görüşmeleri yapılmıştı. Bu görüşmeler neticesinde 16-17 Ekim 1999 tarihinde 1. Yunan Turizm Forumu Bodrumda gerçekleştirildi ve bu toplantılar o tarihten bu güne her yıl iki ülkede düzenlenmeye başladı. 20 Ocak 2006 tarihinde 2 ülke arasında imzalanan turizm alanında işbirliği çerçevesinde 1. Dönem Türkiye-Yunanistan Turizm Karma Komisyon Protokolü 5 Şubat 2003 tarihinde Atina'da imzalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious