Türkiye ilk defa teknoloji ihraç etti

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 2006 yılında 105 milyon dolarlık teknoloji ihraç edildiğini bildirdi. Coşkun, "Bu azımsanabilir ama Türkiye ilk defa teknoloji ihraç etti." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayicinin ihtiyacı olan teknolojinin üniversitelerle işbirliği yapılarak üretilmeye başlandığını ifade eden Bakan Coşkun, "22 üniversiteyle kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin (TGB) 11'inin aktif olarak çalışmaya başladı. Diğerleri de altyapılarını hazırlıyor. Böylece, üniversiteler bünyesindeki kapalı kalan bilgi birikimi kamu desteğiyle sanayiyle buluşuyor." diye konuştu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kasım ayı olağanüstü toplantısına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Üretim ve yatırım seferberliğiyle sanayinin sürdürülebilir bir büyüme sürecine girdiğini belirten Coşkun, "Girişimci sabahleyin uyandığında faiz, döviz ve borsa üçgeninde çırpınıp duruyordu. Bu zinciri üretim, ihracat ve yatırım seferberliğine dönüştürerek kırdık. Aldığımız sonuca göre, sanayi sürdürülebilir bir büyüme sürecine girdi. Neredeyse GSMH'yle başa baş gidiyor." diye konuştu. Hayat pahalılığının enflasyon düşürülerek, işsizlik sorununu da yatırımları hızlandırarak çözüm gerildiğini aktaran Coşkun, kayıt dışı ekonominin de 49 ile teşvik getirerek halledildiğini söyledi. CE belgesiyle ilgili gelişmeleri de aktaran Bakan Coşkun, şöyle konuştu: "CE, belgesi bazı belirlenmiş AB yetkili organlarınca Bu konuda altyapımız hazır olduğu halde AB bizi 2 senedir bizi oyalıyor. 'Siz tam üye olmadığınız içtin bu belgeyi veremezsiniz.' Diyorlar. 1996 yılından itibaren sorunluluklarımızı gümrük birliği içinde yerine getirdik. Karşılığını bedelini de ödedik. Hiçbir eksikliğimiz yok, kendi ürünleri Türkiye'de rahatça dolaşırken bize CE belgesi zorunluluğu getiriyorlar. AB tarafından akredite edilmiş birçok kuruluş elinde çanta belge satmaya başladı. Büyük mücadele verdik. 3 kuruluşumuz akredite edildi. Türk Loydu, Çimento Müstahsilleri Birliği ve TSE önümüzdeki 1 Ocak 2007'den itibaren CE belgesi vermeye başlayacak."

Denetimler konusunda büyük eksikler yaşandığını ve özellikle petrolde kaçakçılığın alışkanlık haline geldiğini kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "Tartı ve ölçüm cihazlarının ve pompaların iyi denetlenmesi gerekiyor. 100 litre benzin aldım diyorsunuz ancak bakıyorsunuz 85 litre çıkıyor. Bununla ilgili çok sayıda aracı laboratuar haline getirdik, sürekli denetim yapıyorlar. Bununla mücadele etmeye kararlıyız."şeklinde konuştu.

Bakan Ali Coşkun, programın sorular bölümünde ise bir soru üzerine doğal gazda bir sıkıntı olmadığını, önümüzdeki günlerde de bu konuda bir tehlike görmediğini belirtti. Doğal gaz alımı konusunda değişik ülkelerle bağlantılar kurulduğuna kaydeden Coşkun, ''Ayrıca Türkiye enerji terminali durumuna girdiği için bize uygulanabilecek bir yaptırım, Avrupa'yı, başka ülkeleri de ilgilendirecek. Dolayısıyla bu konuda ileride sıkıntıyla karşılaşılmayacak önemli tedbirler alınmaktadır. Elektrik enerjisinde doğal gaza bağımlı hale gelmeyi yanlış bir politika olarak görüyorum. Türkiye bu konuda kendi kaynaklarını yeterince değerlendiremiyor. Nükleer enerjiye geçilmesi gerekiyor. Nükleer enerji de maalesef kasıtlı olarak geciktirilmiştir. Türkiye'nin asıl olarak nükleer enerjiye girmesi konusu Bakanlar Kurulu'ndan geçti ve ihale aşamasına da devam ediyor. Bu konularda ileriye dönük tedbirler almak zorundayız. Sloganlarla, ön yargılarla yapacağımız hatalar gelecek nesilleri de ipotek altına alacaktır. Bugün artık sömürgecilik eskisi gibi değil. Teknolojik, sanayi sömürgeciliği, ekonomik sömürgeciliği var. Enerji konusu çözümlenmezse, ülkemiz üçüncü sınıf konuma düşebilir. Onun için çok maksatlı olarak, elektrik enerjisi konusunda yatırımları planladık.'' dedi.

Bakan Coşkun, dış ticaret açığı bakımından en büyük rakamın tüketim mallarında olmadığına da işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious