Türkiye IMF'siz devam edebilir

Türkiye IMF'siz devam edebilir .16633
  • Giriş : 25.07.2007 / 10:36:00
  • Güncelleme : 25.07.2007 / 13:14:18

Ferit Şahenk, “Türkiye’nin artık yeni bir stand-by’a veya IMF’ye ihtiyacı olmayabilir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin son 4-5 yılda hem büyüdüğünü hem de yara sardığını belirten Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, yeni hükümetten en büyük beklentilerinin istikrar ve ekonomideki şeffaflığı sürdürmeleri olduğunu söyledi. Seçimlerde Türk halkının bayrak yarışı yapan partiler arasından tekrar iktidar partisini seçtiğini kaydeden Şahenk, “Bu iktidar partisi, dünyada parmak ısırtacak kadar önemli ve zor ekonomik programı gerçekleştirmiş ve başarmıştır. Bunun devamlılığının Türkiye ekonomisi üzerinde çok pozitif olacağını düşünüyorum. Mikro reformların gündeme gelmesi, sosyal güvenliğin bir an önce geçmesi, istihdam ve bankacılıktaki bazı maliyetlerin azaltılması gibi konular hükümetin gündemi olacaktır. Gelecek 4 senede bunların yapılmaması gibi bir soru işareti bende yok. 2008’den itibaren yüzde 7-8 gibi büyümeyi yakalarız” dedi.

Şahenk, iş dünyası olarak hedeflerinin Türkiye’nin büyümesi, iş sahibi insanların daha çok iş kapısı açması, işsizliğin azalması, insanların yüzünün gülmesi olduğuna da dikkat çekti.

Değişik çıpalar yaratılmalı

Yeni hükümetten yaptıklarını devam ettirmesini beklediklerini kaydeden Şahenk, yeni dönemde Türkiye’nin IMF’siz yoluna devam edebileceğini vurguladı. Şahenk, “Türkiye’nin artık bir stand-by’a, IMF’ye ihtiyacı olmayabilir. Türkiye zaten IMF programında net ödeyici durumda. Ödedikten sonra IMF’siz de devam edebilir. Ama hükümetin, güvenin devamlılığını sağlamak için ekonomide yaptıklarıyla değişik çıpalar yaratması lazım” dedi.

300 milyon dolarlık sendikasyon Türkiye’nin başarısının göstergesi

DoĞuŞ Holding, uluslararası piyasalardan 300 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Holdingin yatırım ve grup şirketlerinin ticari finansman faaliyetlerinde kullanılmak üzere sağlanan “Club Loan” kredisi, 10 ülkeden 16 bankanın katılımıyla 5 yıl vadeli alındı.

Faizi libor artı yüzde 1.325 olan kredinin imza töreninde konuşan Ferit Şahenk, bu krediyle faaliyet gösterdikleri 7 sektörde çalışmalarını hızlandıracaklarını kaydetti. Şahenk, bu dönemde 5 yıl vadeli kredi almalarının rastlantı olmadığını, bunun Türkiye’ye duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Şahenk, “Bu elverişli ekonomik ortam paralelinde, büyümemizi sürdürdük ve hizmet sektöründe bölgesel lider olma hedefimize daha da yaklaştık. 2006’da 486 milyon YTL’lik yatırım yaptık, istihdam ettiğimiz kişi sayısını 18 bine çıkardık. Grubumuzun toplam varlıkları 18.6 milyar YTL’ye yükseldi“ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious