Türkiye Irak’a girecek

  • Giriş : 27.02.2006 / 00:00:00

Irak'ta Kürtler, Sünni ve Şiiler arasında çıkacak bir iç savaş sadece bu ülke ile sınırlı kalmayacak. Komşu ülkelerin de Irak'taki iç savaşa müdahale edeceği ve şiddetin tüm Ortadoğu'ya yayılacağı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu durumda Türkiye, Kuzey Irak’taki Türkmenleri Kürtler’den korumak için Irak’a girme ihtiyacı hissedebilecek. Türkiye’yi böyle bir karar almaya ülkedeki Kürt nüfusun ayaklanma ihtimali itecek. İç savaş ülkenin bölgelere ayrılmasına neden olacak. Her bir bölgede etnik temizlik kampanyaları başlayacak. Ardından da bölgeler arasında yeni intikam saldırıları başlayacak. Bu iç savaş Yugoslavya'nın parçalanması gibi olmayacak. Denge merkezinde yer aldığı için savaşın depremi tüm Ortadoğu'ya yayılacak. Senaryoya göre, Irak'taki çatışmaların ardından Lübnan, Kuvyet ve özellikle Suudi Arabistan'daki Şiiler ayaklanacaklar. Buna karşılık, Suudi Arabistan, Ürdün ve Kuveyt gibi Sünni ülkeler, Sünnileri savunmak ve Irak sınırlarında Sünni tampon bölgeleri yaratmak zorunda kalacaklar. Irak'ta oluşturulacak olan Sünni bölgeler ise terör örgütü El Kaide için yeni üs bölgeleri haline gelecek. ABD ise Irak’taki 130 bin askeri ile çatışmalara karşı koyamayacağı için Irak’tan ayrılmak zorunda kalacak

Irak'ın parçalanması sırasında ilk etapta Şiiler arasında bir iç savaşın çıkması bekleniyor. Irak’ta bulunan üç ayrı Şii grubunun da binlerce silahlı adamı bulunuyor. Birbirleri ile kanlı savaşlara girecek olan her grup İran'dan yardım istemek durumunda kalacak. İran’ın bölge üzerindeki etkisi ise Suudi Arabistan’ı öfkelendirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious