Türkiye-İran 'enerji işbirliği'ni konuştu

Türkiye-İran 'enerji işbirliği'ni konuştu .8378
  • Giriş : 27.09.2007 / 10:10:00

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için gittiği New York'ta bir araya geldiği İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la, iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğini ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD medya kuruluşlarına da demeç veren Erdoğan, anayasanın değiştirilmesi teklif edilmeyen maddelerinin aynen korunacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan güne New York Borsası'nın açılışını yaparak başladı. Erdoğan'ın programında yer almayan önemli bir görüşmesi vardı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Birleşmiş Milletler (BM) Binası'nda bir araya gelen Başbakan, Washington yönetiminin tepkisini çeken bir konuyu, Türkiye ile İran arasındaki enerji işbirliği konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi.

Başbakan, New York'ta Amerikan basın kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldi. PBS televizyonu ve Wall Street Journal gazetelerine demeç veren Başbakan, anayasa değişikliğinin AK Parti için değil tüm ülke için yapıldığını söyledi ve "Laiklik gibi anayasanın değiştirilemeyen maddelerinin aynen korunacağını" belirtti.

Erdoğan terörle mücadele konusunda ABD, Irak ve Türkiye arasındaki üçlü mekanizmadan da tatmin edici sonuçlar çıkmadığını vurguladı.

Erdoğan Yahudi lobisi temsilcilerini kabul etti

Amerikan siyasetinin güçlü aktörü Yahudi lobisinin temsilcileri de Erdoğan tarafından kabul edildi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, Conference of Presidents, Appeal of Conscience, Foundation, Aipac, ADL, American Jewish Committee, American Jewish Congress, Bnai Brith International, UJA Federation ve The Related Companyer gibi kuruluşların adına 20 Musevi cemaat temsilcilerini Türkevi'nde kabul etti.

Erdoğan: "Soykırım iddialarının temeli yok"

Aralarında, "Ermenilere karşı bir soykırım yapıldığını" iddia eden Amerikan Musevi kuruluşu Anti-Defamation League'ın (ADL-İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) Başkanı Abraham Foxman'ın da bulunduğu davetlilere seslenen Erdoğan, soykırım iddialarının hiçbir temeli bulunmadığını söyledi.

Erdoğan'la başbaşa da görüşen Foxman aradaki gerilimin "Dostlar arasında her zaman yaşanabilecek birşey" olduğunu söyledi.

Foxman, "Dostlar bazen anlaşmazlığa düşebilir. Ancak iki tarafta anlayışlı davranırsa bu dostluk sürer. Türkiye ile Ermenistan arasındaki tarihi sorunlar iki ülke arasında çözülmeli. Amerikan Kongresi'nde değil. Bu politik bir konu değil. Kongre üyeleri de tarihçi değil" dedi.

Anlaşmazlık konusunun ne olduğunun sorulması üzerine Foxman, anlaşmazlığın Türk-Ermeni tarihini tanımlayan kimi sözcüklerin olduğunu bildirdi.

Foxman, bu konunun çözülmesi gerektiğini belirterek, "Asıl soru şu, bu konu siyasal mı yoksa tarihsel bir konu mu? Gerçek şu ki bu tarihsel bir konu, biz siyasal bir organ değiliz, yani biz bir sözcüğü kullanıyorsak ya da kullanmıyorsak biz (o sözcükler üzerinde) yargılama yapmıyoruz" dedi.

Foxman, siyasal bir organ olan ABD Kongresi'nin tarihçiliğe soyunup yargılamama yapmaması gerektiğini kaydetti.

"Geleceğe odaklanmamız gerek"

Foxman, "Ama şuna da inanıyorum ve Başbakan Erdoğan'a da söyledim, bizim geçmişe değil, geleceğe odaklanmamız gerekir" diye konuştu.

1915 olaylarının ardından gelen Türk ve Ermeni kuşakla ilgilenilmesi gerektiğine işaret eden Foxman, "Bizim Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri daha yakın duruma getirmeye odaklanmamız gerek. Eğer Musevi cemaati, ABD ve Kongre (bu konuda) yardım etmek istiyorsa iki ülkenin torunları için Türkiye ve Ermenistan'ı bir araya getirmelidir" dedi.

Foxman, görüşmede Türk-İsrail ilişkilerinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Musevi cemaati olarak Erdoğan ile neredeyse 1 saatlik bir görüşme yaptıklarını, temel olarak Türk-Musevi ilişkilerini tarihsel ve günümüz açısından ele aldıklarını söyledi.

Foxman "Kendilerine Türkiye'de Museviler'e gösterilen destek, saygı ve hoşgörü için takdirlerimizi ifade ettik. Ayrıca Türk-ABD ilişkileri hakkında konuştuk. İran, Suriye ve Ortadoğu Barış süreci gündeme geldi. Görüşmede hem Türkiye, hem Musevi cemaati hem de ABD için çok önemli olan Türk-İsrail ilişkilerini de konuştuk" diye konuştu.

Bu arada bir Türk gazetecinin, Erdoğan'ın kabulünden önce "Toplantıda neler konuşacaksınız, kendinizi nasıl hissediyorsunuz?" diye sorması üzerine Foxman, "görüşmeyi çok istediğini" bildirdi.

Erdoğan bugün de Amerikan siyasetinde etkin bir kurum olan Dış İlişkiler Konseyi'nde bir konuşma yapacak ve ikili temaslarına devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious