Türkiye-İran gaz anlaşmasına itiraz eden ABD'den teklif

  • Giriş : 20.09.2007 / 19:25:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:32:30

Türkiye’nin İran ile yaptığı doğalgaz anlaşmasına itiraz eden ABD’den sürpriz bir teklif geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD, İran'la anlaşmadan vazgeçerse Türkiye'ye Irak ve Orta Asya enerji kaynaklarının çıkarılması ve taşınması konusunda her türlü desteği vermeyi vaat etti.

ABD'nin teklifini Enerji Bakanlığı'na büyükelçi Ross Wilson getirdi. İran ile enerji alanında nihai anlaşma yapılmasını istemediklerini tekrarlayan Wilson, Türkiye'nin geri adım atmasının karşılığında da ülkesinin enerji alanında her türlü işbirliğine hazır olduğu mesajını verdi.

Öneri kapsamında, Irak'ta petrol ve doğalgaz alanında Türkiye'ye yeni sahalar verilmesi de yer alıyor. Irak doğalgazı için bir süredir gündemde olan boru hattı projesi de Amerika'nın desteğiyle kısa sürede hayata geçirilebilecek.

Orta Asya'nın enerji kaynakları için Rusya ve İran ile karşı karşıya kalan Amerikan yönetimi, ayrıca Türkiye'ye bu bölge için de en üst düzeyde her türlü desteği verecek. Rusya'nın itirazları nedeniyle hayata geçirilemeyen Hazar geçişli doğalgaz projesi ile Türkmen gazının Türkiye üzerinden taşınmasının önündeki engellerin de kaldırılacağı iletildi.

ANKARA 'YAZILI METİN' İSTEDİ
Ankara ise öneriye temkinli yaklaştı. Amerikan yönetiminden tıpkı İran ile yapılan mutabakat metnin de olduğu gibi bu işbirliği önerilerinin yazılı bir metin haline getirilmesi istendi.

Bu arada doğalgaz anlaşmasını nihai hale getirmek için Eylül ayı içinde Türkiye'ye geleceği açıklanan İran Petrol Bakanı'nın geliş tarihi henüz tespit edilmedi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious