Türkiye-K.Irak görüşmesinin sonuçları

Türkiye-K.Irak görüşmesinin sonuçları.10599
  • Giriş : 14.10.2008 / 17:42:00

Türk heyeti ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani arasında yapılan görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin Irak özel temsilcisi Murat Özçelik başkanlığındaki heyet, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Yeşil Bölge'deki ofisinde Barzani ile bir araya gelmişti. Görüşmede Türk tarafının masaya yatırdığı sorunlarda olumlu cevap aldığı kaydedildi

Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Murat Özçelik, "Biz bugün burada Kürt tarafına Irak'ın kuzey bölgesindeki güvenlik endişelerimizi aktardık. Ayrıca PKK terör örgütüne yönelik adım atılması konusunda beklentilerimize de olumlu cevap aldık. Toplantımız olumlu geçti. Daha fazla bilgi vermem" dedi. Toplantı 2 saat sürdü. Bölgesel yönetimin Divan Başkanı Fuat Hüseyin de Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada toplantının olumlu bir havada geçtiğini belirtti. Fuat Hüseyin iki taraf için de yararlı bir görüşme olduğunu söyledi. Hüseyin, "Bu uzun bir aradan sonra yapılan ilk görüşmeydi. Görüşme olumlu, iyi ve pozitif geçti. İlişkilerin geliştirilmesi için iyi bir adım" dedi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlık Divanı, bugün Bağdat'ta Mesut Barzani ve Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığında gerçekleşen görüşmede "PKK sorununun kökten halledilmesi için atılması gereken adımların" konuşulduğunu açıkladı.

Divandan yapılan açıklamada, Türkiye ile dostane ilişkilerin tanzim edilmesi ve PKK sorununa kati ve kökten bir çözüm bulunabilmesi için uygulanması gerekli icraatlar ele alındı. Görüşmede ayrıca doğrudan diyalogun devam etmesinin öneminin vurgulandığı da kaydedildi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel başkanı Mesut Barzani ofisi basın sorumlusu Faysal Dabbağ, Türkiye ile bölge arasında yeni bir açılmasına karar verildiğini söyledi. Dabbağ yaptığı açıklamada, "Görüşmede her iki taraf arasında yeni bir sayfa açılması ve görüşmelerinin devam edilmesi yönünde karar alındı." dedi.

Dabbağ, Barzani'nin görüşmede mevcut sorunun siyasi ve diyalog yolu ile çözülmesi gerektiğini söylediğini kendilerinin her türlü desteği vereceğini de aktardığını söyledi. Sözcü, Barzani'nin olayın ekonomik boyutuna da dikkat çektiğini ifade ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*