Türkiye K.Irak'ta doğalgaz çıkaracak

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

SHELL ve TPAO, Kuzey Irak’ta doğalgaz çıkarma konusunda Kürt yönetiminden onay aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SHELL ve TPAO, Kuzey Irak’ta birlikte doğalgaz çıkaracak.İki şirket, Kuzey Irak’ta doğalgaz çıkarma konusunda Kürt yönetiminden onay aldı. OPEC verilerine göre Irak’taki 115 milyar varil petrol rezervinin çoğu Kerkük’te, 45 milyarının sözde Kürdistan Bölgesinde bulunduğu açıklandı.

Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği’nin lideri Celal Talabani’ye bağlı internet sitesi Türk ve Hollanda şirketlerinin, Kuzey Irak’ta doğalgaz çıkarmanın yanı sıra Kerkük-Ceyhan petrol boru hattına gaz petrol hattını ekleme konusunda da anlaştığını ve yerel Kürt Hükümeti’nden lisans aldıklarını yazdı.

Yerel Kürt hükümetinin Kerkük petrollerine ilişkin yaptığı 5 anlaşmanın detaylarını yakında açıklayacağı belirtildi. Kürt Petrol Bakanı Aşti Havrami, "İnsanların gizleyecek bir şeyimiz olmadığını görmesi için yakında sözleşmeleri yayımlayacağız. Bazıları Irak halkını, petroller yabancı şirketlerin kontrolüne geçecek diye korkutmaya çalışıyor. Böyle bir şey olmayacak" dedi. Havrami, Kerkük petrolünü uluslararası pazarlara taşıyacak ve Türkiye’ye uzanan yeni bir boru hattı projesini de değerlendirdiklerini bildirdi. Havrami ayrıca Irak’ın en büyük petrol rezervlerinden birinin bulunduğu Kerkük’te yıl sonunda yapılacak referandumun sonucu ne olursa olsun, buradaki yeraltı zenginliklerinin idaresinin merkezi hükümette olacağını anlatırken, halen imzalanmayı bekleyen 6-7 sözleşmenin masasında olduğunu belirterek, bunları imzalamaya hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious