Türkiye kadın işsizliğinde 6'ncı sırada

Türkiye kadın işsizliğinde 6'ncı sırada.9699
  • Giriş : 12.11.2007 / 16:38:00

Türkiye, OECD'nin 2007 İstihdam Raporu verilerine göre, kadın işsizliğinin en yüksek olduğu ülkeler arasında 12 yılda 17'nci sıradan 6'ncı sıraya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK) yapılan yazılı açıklamada, OECD tarafından yayınlanan 2007 İstihdam Raporu'nun kadın işsizliğine ilişkin verilerine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye'nin 1994 yılında yüzde 8.3 seviyesi ile kadın işsizliği oranında yüzde 8.4 olan OECD ortalamasının altında ve OECD ülkeleri arasında 17'nci sırada yer alırken, 12 yıllık sürede basamakları hızla tırmanarak, 2006 yılında yüzde 10.6 ile kadın işsizliğinin en yüksek olduğu 6'ncı ülke konumuna geldiği belirtildi.

Geçen yıl kadın işsizliği oranının, Avrupa Birliği'nin (AB) 15 üyesinde yüzde 8.8, OECD ortalamasında ise yüzde 6.6'ya kadar gerilediği ifade edilen açıklamada, 1995-2006 döneminde kadın işsizliği oranının 19 OECD ülkesinde azaldığı kaydedildi.

Türkiye'nin 28 OECD ülkesi içinde kadın işsizliği oranının en hızlı yükseldiği 2'nci ülke durumuna geldiği savunulan açıklamada, "Kadın işsizliği ülkemizde 2.3 puan artarken, OECD'de 1.9 puan, AB'de 3.9 puan azaldı. Ülkemizde yaşanan uzun vadeli bu olumsuz eğilimin tersine çevrilmesi şarttır" denildi.

Açıklamada, kadın işsizliğiyle mücadelede kadınların genel ve mesleki eğitim olanaklarından daha fazla yararlanmalarının sağlanması, işletmeler nezdinde teşvik edilmesi, İş Kanunu'nda yer alan esneklik hükümlerinin AB ülkeleri düzeyine yükseltilmesi, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici istihdam sisteminin yasal hale getirilmesi gerektiği kaydedildi.

Kota-ceza usulüne dayalı zorunlu istihdamın teşvikli istihdama dönüştürülmesi gerektiği savunulan açıklamada, evlilik durumunda kıdem tazminatına hak kazanma şartının yürürlükten kaldırılarak, kadınların işgücü piyasasını terk etmesinin özendirilmemesi gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious