Türkiye kanser tedavisinde 'üs' oluyor

Türkiye kanser tedavisinde 'üs' oluyor.6327
  • Giriş : 07.07.2009 / 09:33:00

Her sene 150 bin kişinin bu ölümcül hastalıkla yüzleştiği Türkiye, dünyanın kanserle mücadelesinde merkez konuma geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kızılayı'nın Amerikalı bir firma ile yaptığı anlaşma doğrultusunda, tedavide, sadece kanserli hücreyi hedef alarak gerçekleştirilen 'proton terapi' yöntemi, Çanakkale'ye kurulacak merkezde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet verecek olan 'kanser tedavi üssü', yaklaşık 260 milyon dolara mal olacak.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Çanakkale'de Kızılay'a ait yerin merkez yapılması için şirkete tahsis edildiğini belirtti. 'Proton yönteminin kanser tedavisinde yeni geliştirilen hücreye nokta atışı yapılan bir tedavi şekli olduğunu anlatan Küçükali, "Yöntem, kanserin iyileşmesinde yüzde 90'ın üzerinde etkili.

Amerikalılar tarafından bu merkez dünyada 11 yere kurulacak. Yaptığımız ortak protokol gereği, Türkiye bunlardan yedincisi olacak. Bina ve gerekli donanımı için ilk etapta yaklaşık 260 milyon dolar harcanacak. Bu ayın ilk haftalarında ekip gelerek, arazide zemin etüdü gerçekleştirecek." bilgisini verdi.

Tekin Küçükali, yatırımın 2010 yılında gerçekleştirileceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Merkez, ülkemize tedavi amacıyla önemli bir hizmet verecek. Ortadoğu, Türk cumhuriyetleri, Kafkaslar, Balkan ülkelerinin tamamı bu tür tedavi yeri olmadığı için ülkemize gelecek. Kızılay bunun ortağı olacak. Uzmanlar ülkemizde eğitim verecekler, daha sonra birimi uzmanlarımıza teslim edecekler."

Kızılay, merkez için hiç para harcamayacak. Hatta projeden yüzde 20 oranında kâr edecek. Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, en pahalı kalemler. Bu tür harcamalar ülkeler için önemli bir gider. Türkiye bu merkezde gerçekleştirilecek tedavi sayesinde kanser tedavisinde kullanılan ilaç giderlerinden bir nebze de olsa kurtulmuş olacak.

Türkiye'de 1970'lerde sebebi bilinen ölümler arasında 4. sırada yer alan kanser, son yıllarda artan kardiyovasküler (kalp ve damarla ilgili) sistem hastalıklarından dolayı 2. sıraya yükseldi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*