'Türkiye kararı güvenilirliğimizi artırdı'

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, "Ankara'ya karşı alınan kararların, AB'nin güvenilirliğiyle bağlantılı olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesine demeç veren Barroso, AB Genel İşler Konseyi'nin, Türkiye ile ilgili aldığı kararlara değindi. "Ankara'nın Gümrük Birliği anlaşmasını uygulamamasının belirli sonuçları beraberinde getirmesi gerektiği, aksi takdirde bunun AB'nin güvenilirliğine uygun olmayacağını" belirten Barroso, "Kıbrıs meselesi haricinde, Türkiye'nin dini özgürlükler, insan hakları ve askerin karar aşamasındaki rolü gibi ciddi konularda da yükümlülüklerini yerine getirmediğini" savundu.

"Avrupa'nın, üyelik için yerine getirilmesi gereken kriterlerde tenzilata gitmemesi gerektiğine" işaret eden Barroso, "İndirimlere gidilmesi halinde herkesin arzu ettiği Avrupa olunmayacağını" sözlerine ekledi.

AB Genel İşler Konseyi'nde oy birliğiyle alınan, Türkiye ile ilgili kararların, "Türkiye'nin çağdaşlaşması ve demokratikleşmesini arzu edenler için net bir mesaj olmasını ümit ettiğini" söyleyen Barroso, Kıbrıs meselesini ise gayet güç bir konu olarak niteleyerek, bunun AB için sorun teşkil edebileceğini belirtti. Barroso, tüm ilgili tarafların çözüm istediklerini ifade ettikleri hatırlatmasında da bulundu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious