Türkiye katliamı kınamak için ayakta

Türkiye katliamı kınamak için ayakta.18488
  • Giriş : 09.07.2009 / 14:27:00

Doğu Türkistan'da Uygur katliamı Türkiye'nin pek çok yerinde siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki olaylar eylem kınanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Şerafettin Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik saldırılarının toplu etnik katliam boyutlarına ulaştığını öne sürdü.

Olaylar karşısında derin üzüntü ve endişe duyduklarını ifade eden Kılıç, bölgede ''insanın kanını donduracak bir vahşet yaşandığını'' söyledi. Kılıç, tüm dünyanın bu vahşeti seyrettiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümetinin de bu konuda ''tam bir hareketsizlik içine girdiğini'' ileri sürdü.

Dışişleri Bakanlığının sadece üzüntü ifade eden bir açıklamayla yetindiğini iddia eden Kılıç, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, en üst düzeyde kardeşlerimizin hak ve hukukunu koruma adına üzerine düşen görevleri bir an önce ve eksiksiz yerine getirmelidir'' dedi.

Kılıç, Çin yönetiminin, baskıcı politikalarından ve insan haklarına aykırı uygulamalarından acilen vazgeçmesi gerektiğini kaydetti.

-YALOVA-

Çin'i protesto etmek için yürüyüş yapan Yalova Alperen Ocakları üyesi bir grup, İsmet Acar, Fatih ve Cumhuriyet caddelerini izleyerek, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önüne geldi.

Burada bir basın açıklaması yapan Yalova Alperen Ocakları Başkanı Talip Bayburtlu, Doğu Türkistan'da yaşanan vahşetin görülmesi, oradan yükselen feryadın duyulması gerektiğini söyledi.

Konuşmanın ardından, Çin malı bir gömleği yakan grup, daha sonra olaysız dağıldı.

-IĞDIR-

MHP Iğdır İl Başkanı Cahit Erol, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Türkistan'da 60 milyonun üzerinde Türk yaşadığını, Uygur Türklerinin kendi devletinin hiçbir yer altı ve yer üstü servetlerinden faydalanmadığını öne sürdü.

Çin'de benzeri olayların daha önce de yaşandığına dikkati çeken Erol, ''Çin Devleti şimdi o kan kusan makineli silahlarla mı sadece 140 kişiyi mi katlettiler? Gerçekler meydana çıkınca büyük bir soykırım olduğu anlaşılmış olacaktır. Bu olay tam bir vahşettir. Bizlere düşen görev, hiç yoksa dünya medyasına, Birleşmiş Milletler camiasına bu vahşeti götürmek'' dedi.

-VAN–

Türk Sağlık-Sen Van Şubesi üyesi bir grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki olayları kınamak üzere biraraya geldi. Şube Başkanı Suat Sayıcı, burada yaptığı konuşmada, sendika olarak Çin'de yaşanan olaylarda yaşamını kaybeden tüm Uygur Türklerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Olayların bir an önce son bulmasını istediklerini bildiren Sayıcı, şöyle konuştu:

''Urumçi'de başlayan çatışmalar Çin tarafından sistematik bir katliama dönüştürülmüş, Uygur Türkleri vahşice katledilmişlerdir. Çin'in bu kanlı ellerini gören dünya ise katledilenler Müslüman ve Türk olunca her zaman yaptığı gibi yine sessizliğe bürünerek vahşeti izlemeyi tercih etmektedir. Tüm bu duyarsızlıklara karşı mazlumun her zaman yanında olan Türk milleti ise yine gerekli cevabı verecektir. Ülkemizde yapılan protestolar ve eylemler bunun işaretçisidir. Yüzlerce Uygur Türkünün acısı yüreğimizi yakmaktayken ana vatan Türkiye'den gerekli tepkilerin gösterilmesini ve Çin'in bu soykırıma son vermesi için gerekli diplomatik girişimlerin başlatılmasını talep ediyoruz.''

Sendika olarak Çin'de yaşanan vahşete karşı tepki göstermek ve tavır ortaya koymanın herkesin vazifesi olduğunu savunan Sayıcı, tüm Türkiye'yi Çin mallarını boykot etmeye davet etti.

-KARABÜK-

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Karabük İl Başkanı Niyazi Asar, basın açıklamasında, Uygur Türklerinin, bugüne kadar çok sayıda evladını yitirdiğini, yitirmeye de devam ettiğini söyledi.

Türk milletinin Türklüğün de umudu ve koruyucusu olduğunu belirten Asar, şöyle devam etti:

''Türkiye Cumhuriyetini temsil eden başta hükümet olmak üzere tüm kurumlar bu idealin arkasında durduklarını göstermek mecburiyetindedir. Bilinmesini isteriz ki Uygur Türklüğü asla yalnız değildir. O büyük bir milletin kıymetli bir parçasıdır. Ülkücü gençlik, Uygur Türklüğü davasının takipçisi olmaya devam edecektir.''

-KAYSERİ-

Kayseri Ülkü Ocakları İl Başkanı İsmail Ülger, yaptığı yazılı açıklamada, hükümeti göreve çağırarak, ''Devletin kaderini elinde tutanları, hassasiyetimizi temsil noktasında göreve davet ediyoruz'' dedi.

Türk halkını zulme karşı dik durmaya çağıran Ülger, Uygur Türklerinin yalnız olmadığını, Uygur Türklüğü davasının da takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*