Türkiye kayakçilarin gözdesi oluyor

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Türkiye'de, dogudan batiya, kuzeyden güneye ülkenin her yöresinde kayak tesisleri bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaz-kis üzerinde kar eksik olmayan yüksek daglariyla ve bu daglarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir kis turizmi merkezi konumunda. Ülke genelinde kayak merkezlerinin sayisi hizla artarken 20'den fazla ilde de kayak kulüpleri faaliyet gösteriyor. Türkiye'de bulunan belli basli kayak merkezleri söyle:

ERZURUM-PALANDÖKEN: 3 bin 185 metre zirveye sahip Palandöken Daglari, Erzurum'un güneyinde yer aliyor ve dogu-bati yönünde uzaniyor. Türkiye'nin en yüksek ve soguk illerinden biri olan Erzurum'da, sert kara iklimi hüküm sürerken, yilin 150 günü karla örtülü.

Kayak alani 2 bin 200-3 bin 176 metre yükseklik kusagi üzerinde yer alirken, karasal iklim nedeniyle, mevsim boyunca "toz kar" üzerinde kayak yapiliyor. 10 Aralik-10 Mayis arasindaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman.

BOLU-KARTALKAYA: Kartalkaya, Bolu il merkezinin güneydogusunda, Köroglu Daglari üzerinde yer aliyor. Alp kayagi, kayakli kosu ve tur kayagi için çok uygun kosullara sahip. Kayak alani bin 850-2 bin 200 metre yükseklik kusagi üzerinde yer alirken, yöre, yari iliman iklime sahip. Kayak için en uygun zaman ise 20 Aralik-20 Mart tarihleri arasinda.

BURSA-ULUDAG: Bursa'nin 36 kilometre güneyinde yer alan Uludag, ülkenin en gözde kis sporlari merkezi. Uludag kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile "tur kayagi" ve "helikopterli kayak" uygulamalari bakimindan uygun cografya sartlarina sahip. Kayak disinda tesislerde, snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktivitelerde de bulunabiliyor. Kayak alani bin 750-2 bin 543 metre yükseklik arasinda. Kayak için uygun zaman 20 Aralik-20 Mart tarihleri arasindaki dönem.

KAYSERI-ERCIYES: Orta Anadolu'nun en yüksek dorugu olan Erciyes Dagi Kayseri ilinin 25 kilometre güneyinde bulunuyor. Sönmüs bir volkan olan dagin yüksek kisimlari yilin her mevsiminde kalici karlarla örtülü. Merkez, dagin kuzey yamaçlarinda yer alan Tekir Yaylasi üzerinde. Kayak için en uygun zaman 20 Kasim-20 Nisan tarihleri arasi.

ANKARA-ELMADAG: Ankara'ya 18 kilometre uzaklikta olan kayak merkezine ulasim üniversite araçlari ve özel araçlarla mümkün. Kayak merkezi Elmadag'in kuzey yamaçlarinda, bin 500- bin 850 metre yükseklikte bulunurken, pistler agaçsiz ve alpin çayirlarla kapli. Merkezde kayak sezonu ocak-mart arasinda yapilirken, kar kalinligi 30-60 santimetre arasinda degisiyor.

KASTAMONU-ILGAZ: Merkez, Kastamonu ve Çankiri illeri sinirinda zirvesi 2 bin 850 metre olan Ilgaz Siradaglari üzerinde, Ilgaz Milli Parki içerisinde yer aliyor. Karasal Iklime sahip bölgede hakim rüzgar yönü kuzey-kuzeybati yönlerinde. Kayak mevsimi aralik ayinda baslayip nisanayina kadar sürüyor.

KARS-SARIKAMIS: Kars-Sarikamis ilçe merkezinin güneydogusunda yer alan merkez, 2 bin 634 metre yükseklikte bulunuyor. Kars'a 55 kilometre mesafedeki merkez, kar kalitesi açisindan önem kazaniyor. Çamlar arasinda toplam 12 kilometreyi bulan 5 etapli piste sahip 2 bin 500 rakimli Cibiltepe'nin muhtesem bir dogal güzelligi var. Cibiltepe'nin kristal karla kapli olmasi ise onu kayakçilar açisindan daha cazip hale getiriyor. Sarikamis'ta kayak için en uygun zaman 20 Aralik-20 Mart tarihleri arasi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious