Türkiye kendine güvenmeli

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

BM Kalkınma Programı Başkanı Derviş: "Güçlü Türkiye menfi olaylardan daha az etkilenir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Derviş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyareti sonrasında basın mensuplarının soruları cevapladı. Fransız Meclisi'nde yarın görüşülecek olan Ermeni soykırımıyla ilgili basın mensuplarının soruları üzerine Derviş, yaptığı görev dolayısıyla dikkatli konuşması gerektiğine işaret ederek, BM'nin temel ilkelerinden birisinin çifte standart uygulamamak olduğunu ifade etti. Fikir özgürlüğü ve insan hakları konusunda her yerde eşit ölçüde olması gerektiğini vurgulayan Derviş, fikir özgürlüğünü kısan bir uygulamanın doğru olmayacağına dikkat çekti.
Derviş, bir Türk vatandaşı olarak tarimizden gelen hoşgörü ve büyüklüğü unutmadan yanlışa yanlışa cevap verilmemesinin daha doğru olacağına inandığını söyledi. "Biz kendi geleneklerimize ve değerlerimize uygun bir şekilde bu olayı inşallah yönetiriz" diyen Derviş, esas önemli olanın Türkiye'nin ekonomik geleceği olduğunu vurguladı.
Ülke ekonomisini iki eski dost olarak konuştuklarına işaret eden Derviş, güçlü bir ekonomiye sahip, ekonomisi sürekli büyüyen, toplumu ile barışık bir Türkiye'nin dışardaki menfi olaylar bizi çok az etkileneceğini veya hiç etkilemiyeceğini söyledi. Derviş, Türkiye'nin kendisine güvenerek yoluna devam etmesi gerektiğini vurguladı.
"Cari açığın durumuyla" ilgili bir soruya ise Derviş, dünyada pek çok ülkede ilkbaharda zorluklar yaşandığına işaret ederek, şu anda dengeli bir duruma dönüldüğünü belirtti. Amerikan faizlerinin de yükseldiğini, likitede çoğaldığını, Türkiye ekonomisinin sağlam yapıda devam etmesinin sevindirici olduğunu vurguladı. Ülkedeki sosyal sorunların, işsizliğin çözülmesi gerektiğini işaret eden Derviş, cari açığın da her zamanki gibi sorun olduğunu, daha makul düzeye getirmenin Türkiye açısından yararlı olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious