Türkiye Kerkük için tetikte bekliyor

Türkiye Kerkük için tetikte bekliyor.18611
  • Giriş : 21.06.2009 / 14:24:00

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden ''Irak makamları ve Türkmen toplumu liderleri talep ederse, yaralılar askeri bir uçak ile tedavi amacıyla Türkiye'ye getirilebilir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kerkük'teki patlamanın ardından olası bir yaralı transferi ve insani yardım operasyonu için Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay arasında gerekli koordinasyon sağlanarak hazırlık çalışmalarının başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Kerkük yakınında Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tazehurmatu kasabasında, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı sonucu 70'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 100'den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'nca, ''Irak makamları ve Türkmen toplumu liderleri tarafından talep edilmesi halinde, saldırıda yaralananlardan gerekli görülenlerin, askeri bir uçak ile tedavi amacıyla Türkiye'ye getirilebileceğinin'' bildirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ayrıca, saldırıda pek çok binanın oturulamaz hale geldiği belirtilerek aynı uçak ile çadır, ilk yardım amaçlı tıbbi malzemeler, kuru gıda ve içme suyu gibi insani yardım malzemeleri gönderilmesinin yararlı olacağı ifade edilmektedir. Bu çerçevede, olası bir yaralı transferi ve insani yardım operasyonu için Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay arasında gerekli koordinasyon sağlanarak hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*