'Türkiye komünist bir ülke'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminin dünyadaki en komünist sosyal güvenlik sistemi olduğunu belirterek, "Türkiye dünyada örneği son kalan komünist ülke" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konuşmasını Türkçe olarak yapan Büyükelçi Song Aiguo, Çin ekonomisinin de bir sürü sorunu olduğunu ve Çin'in her yıl 24 milyon işçiye iş imkanı sağlamak zorunda kaldığını söyledi. Kentsel-kırsal kesimler arasında fark olduğunu ve çevre kirliliği gibi sorunlarla karşılaşıldığını belirten Aiguo, Türkçe bir deyimle konuyu açıkladı: "Bu fırında ekmek yememiz lazımdır"

Türk işadamlarını Çin'e yatırım yapmaya ve iki ülke arasındaki ticareti artırmaya çağıran Büyükelçi Aiguo, 'çarpışma yerine işbirliği' yapılması gerektiğini ifade etti. Çin ürünlerinin ucuzluğunu, ucuz işgücü ve Çinlilerin çalışkanlığına bağlayan Büyükelçi Aiguo, Çin'in tekstil alanında önemli teknik gelişmeler gösterdiğini de hatırlattı. İki ülke arasındaki Çin lehine olan ticari dengesizliğin giderilip giderilemeyeceği ve bununla ilgili planlarının olup olmadığının sorulması üzerine, Büyükelçi Aiguo, bunun çok mümkün görünmediğini söyledi.

Büyükelçi Song Aiguo, Türkiye petrol rezervi veya kauçuk gibi madenler bulmaması durumunda bunun mümkün görünmediğini söyledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da, Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminin dünyadaki en komünist sosyal güvenlik sistemi olduğunu belirterek, "Türkiye dünyada örneği son kalan komünist ülke" diye konuştu. Çağlayan, Büyükelçi Song Aiguo'ya dönerek, "Eğer bizdeki sosyal güvenlik sistemini aynen kopyalarsanız biz sizinle rekabet eder konuma geliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious