Türkiye konusu AB zirvesinde yok

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, Türkiye konusunun 14-15 Aralık'taki AB zirvesinde ele alınmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Helsinki'de düzenlenen ulusal parlamentoların AB komisyonları (COSAC) toplantısında konuşan Vanhanen, Türkiye ile müzakerelerin başlatılmasını "büyük bir başarı" olarak nitelendirerek, "fakat katılım müzakereleri Kıbrıs'la ilgili sorunlar yüzünden birbirine dolandı" dedi.

AB dönem başkanı olarak, Kıbrıs'ta, Türkiye'nin müzakere sürecini olası bir krizden koruyacak ve tüm tarafların çıkarına olacak bir çözümün müzakere edilmesinden yana olduklarını bildiren Vanhanen, bunun içeriğini şöyle anlattı:

"Türkiye'nin Kıbrıs (Rum kesimi) gemi ve uçaklarına limanlarını ve havaalanlarını açmasına ve Kuzey Kıbrıs ile (AB arasında) doğrudan ticarete izin verecek bir çözüm arayışındayız. Çözüm paketimiz sınırlı unsurlar barındırıyor. Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm getirmiyoruz. Bu BM'nin görevidir."

Tüm tarafların müzakereden yana olduklarını ve hiç kimsenin alternatif bir öneriyle ya da "önerileriniz kabul edilemez" yaklaşımıyla gelmediğini kaydeden Vanhanen, "Hepimiz aynı sayfadayız. Bu nedenle Dönem Başkanlığı hala bir çözümün mümkün olduğuna inanıyor" diye konuştu.

Geçmişe değil geleceğe bakılmasını isteyen Vanhanen, zamanın daraldığını belirterek, Türkiye'nin taahhütlerine bağlı kalmaması durumunda AB'nin katılım müzakerelerini etkileyecek çıkarımlarda bulunmak zorunda kalacağını ifade etti.
"Bu iyi bir senaryo değil ve belirsiz bir gelecek anlamına geliyor" diyen Vanhanen, AB Komisyonu'ndan Aralık ayının ilk haftasında önerilerini sunmasını beklediklerini bildirdi.

Finlandiya Başbakanı Vanhanen, Türkiye'nin limanlarını açmaması durumunda AB'nin cevabının AB Dışişleri Bakanları tarafından 11 Aralık'taki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde belirleneceğini söyledi.

Vanhanen, "Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Dönem Başkanlığı, Türkiye konusunu AB Aralık zirvesine taşımayı düşünmemektedir. Kararlar bundan önce alınacak. Aralık zirvesinde AB'nin genişleme sürecinin geleceği dahil diğer konular görüşülecek" diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious