Türkiye krizden ilk önce çıkacak

Türkiye krizden ilk önce çıkacak.14060
  • Giriş : 26.03.2009 / 10:49:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 10:52:20

Ekonomik krizden, ilk önce Türkiye'nin çıkacağına ilişkin tahminler güç kazanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İş Kurumu'ndan (İşkur) alınan bilgiye göre kriz sebebiyle işini kaybedenlerin sayısı şubat ayında düşme eğilimine girdi.

Ocak ayında işini kaybeden 78 bin kişi 'işsizlik ödeneği' için kuruma başvururken, bu rakam şubatta 10 bin kişi azaldı. Bu gelişme, 'ekonomik kriz dip yaptı, artık çıkış vakti geldi' yönündeki değerlendirmelere güç kazandırıyor. Aralık ayında yüzde 13,6'ya çıkan işsizlik, rekor kırmıştı.

İşkur Genel Müdürü Namık Ata, istihdam konusunda umutlandırıcı mesajlar verdi. Ata, "Aralık ve ocak aylarında yüksek oranda işini kaybeden kitleyle karşılaşmıştık. Bu durum, şubat ayından itibaren düşmeye başladı." dedi. Namık Ata, önümüzdeki aylarda işini kaybeden sayısının daha da azalmasını beklediklerini kaydetti. Otomotiv, beyaz eşya ve konut sektörlerine getirilen vergi indirimleri ile bu alanda işler yeniden açıldı. Bahar mevsimiyle birlikte özellikle turizm sektörü de hareketlenmeye başlayacak. Öte yandan kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarının iyileştirilmesi de istihdama olumlu yansıyacak. Tüm bu gelişmeler sayesinde işten çıkarma furyasının durması, ardından da yeni istihdam imkanlarının doğması bekleniyor.

En son açıklanan yüzde 13,6'lık işsizlik oranının kasım, aralık, ocak aylarını kapsadığına dikkat çeken Ata, bu üç ayın istihdam açısından en olumsuz dönem olduğunu belirtti. Mevsimsel sebeplerle işçi çıkışlarının bu dönemde fazla olduğunu kaydeden Ata, yeni iş bulma imkanının ise yok denecek kadar azaldığını aktardı. İstihdamın daha çok ihracattaki daralmadan zarar gördüğünü dile getirirken, geçen yıl çıkarılan istihdam paketiyle işsizliğin daha fazla büyümesinin engellendiğini anlattı. Namık Ata, "Aksi takdirde işsizlik daha büyük olurdu. İstihdamı artırmanın yolu düzenli ve istikrarlı büyümeden geçiyor." açıklamasını yaptı.

Genel Müdür Ata'ya göre Türkiye'de işsizliği kısa vadede yüzde 9,9'un altına indirmek zor. Bunun sebebi ise genç nüfusun çok yüksek oluşu. Ata, "Her yıl çalışma çağına yaklaşık 750 bin kişi giriyor. Aralık ayında 757 bin kişi çalışma çağına gelmiş. Kırdan kente göç edenleri düşündüğümüzde 1 milyona ulaşıyor. Ekonomik büyümemizin yüzde 6-7'lerin üzerinde olması gerekiyor ki yeni gelen gençleri istihdam edebilelim." diye konuştu.

13 bin kişi işe yerleştirildi

İşkur'a ocak ve şubat aylarında 299 bin 594 işsiz başvurdu. Bunların 12 bin 903'ü işe yerleştirildi. Kuruma iş için en çok beden işçisi, büro memuru, bilgisayar operatörü, bilgisayar işletmeni, satış elemanı, ön muhasebe ve muhasebe mesleklerinden başvuru geldi. İşkur ise en çok büro memuru, bilgisayar işletmeni, dikiş makinesi operatörü ve şoförlük mesleğinde işe yerleştirme işlemi gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*