Türkiye krizi ucuz atlattı

Türkiye krizi ucuz atlattı.17014
  • Giriş : 04.10.2008 / 08:39:00

Amerika'da 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin reddedilmesiyle krize giren piyasalar dün akşam gelen haberle haftayı umutlu kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye ise geçen hafta dünyayı sarsan dalgalanmadan Ramazan Bayramı sebebiyle etkilenmemişti. Tatil dönüşü büyük bir çöküş bekleniyordu. Ancak yüzde 10-15 civarında düşüş öngören felaket senaryoları tutmadı. Dün, güne yüzde 6'lık sert düşüşle başlayan İstanbul Borsası, daha sonra toparlandı ve yüzde 4,16 düşüşle 34 bin 553 puandan kapandı. Haftalık kayıp ise yüzde 5,48 oldu. Başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünya borsalarında yüzde 10'ları geçen tarihî düşüşler yaşanırken Türkiye dalgalanmayı daha ucuz atlattı. Geçen hafta Rus borsası yüzde 17, Japon borsası yüzde 8 değer kaybetmişti. Türkiye piyasalarında diğer ekonomik veriler de, sert tepkiyle başladığı günü, toparlanmayla tamamladı. Faiz sabah yarım puan artarak yüzde 20'nin üzerine çıktı, ancak daha sonra yeniden geriledi. Dolar 1,31, Euro 1,81 YTL'yi görmesine rağmen, akşam saatlerinde Euro 1,79'un, dolar 1,3'ün altına indi.

Avrupa ve Amerika borsalarında dün sakin seyir hakimdi. Ancak ABD'nin en büyük mevduat bankası Wachovia'nın, 15,1 milyar dolara Wells Fargo ile birleşme kararı endişelere yol açtı.

ABD hükümetinin 700 milyar dolarlık kurtarma planının, Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadındaki dünkü oylamasına odaklanan İstanbul Borsası, bankacılık hisselerindeki satışlarla yüzde 4,16 değer kaybetti ve haftanın son işlem gününü 34 bin 553 puanda tamamladı. Bayram tatili sebebiyle sadece üç seansın gerçekleştirildiği geçen hafta, İMKB 100 Endeksi'nin değer kaybı yaklaşık yüzde 5,5 oldu.

Global Menkul Değerler'in Seans İçi Strateji Raporu'nda, "Piyasalar ABD'de gerçekleştirilen oylamanın sonucuna odaklanmış durumdaydı. ABD hükümetinin kurtarma planının üzerinde görüşmelerin yoğunlaştığı bu dönemde, Avrupa bölgesinde mali sistemde sıkıntıların artıyor olması dalgalanmanın güçlenmesinde etkili olmaktadır." denildi. Rapora göre, bu gelişmeler paralelinde endeksin kısa vadede 33.500 seviyesini güçlendirmeye devam etmesi ve 32.500/800'de ikincil destek seviyesinin oluşması bekleniyor. Yukarı yönlü harekette ise 36.500'de güçlü direnç seviyesi bulunuyor. Fortis Yatırım'dan portföy yöneticisi Bora Yılmaz da "Kurtarma planına ilişkin dün akşama kadar belirsizlik vardı. Planın Temsilciler Meclisi'nden geçip geçmeyeceği, geçerse ne şekilde geçeceği belli değildi. Öte yandan kriz Avrupa finans piyasalarına da sıçramış durumda. Buna karşın Avrupa'da bir önlem paketi hazırlanıp hazırlanmayacağı konusunda ülkeler bir anlaşmaya varamıyor." yorumunu yaptı. Dün piyasaların gözü kulağı Temsilciler Meclisi'ne çevrilmiş durumdaydı. İlk oylamada paketi reddeden Temsilciler Meclisi'nin bu kez ne yapacağı merak ediliyordu. Karar öncesinde Asya borsalarında kurtarma planı yasa tasarısının onay alsa bile global ekonominin resesyona gireceği endişeleriyle sert düşüşler yaşandı. Ancak Avrupa ve Amerika borsaları kurtarma planının yasalaşması umuduyla yükseldi. Dow Jones Endeksi yüzde 2, Nasdaq yüzde 3'ten fazla artışla güne başladı. Avrupa borsalarında da yüzde 2-3 civarında artışlar gözlendi. Ancak Temsilciler meclisi paketi kabul ettikten sonra hızla gerileyen Dow Jones endeksi günü yüzde 1,50 kayıpla kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*