‘Türkiye Kürt devletini engelleyemez'

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Kürt liderlerin ABD’li danışmanı Galbraith, Türkiye’nin, Kürt devletinin kurulmasını engelleyemeyeceğini ve bunun Türkiye’de de anlaşılmakta olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iraklı Kürt liderlerin ABD’li danışmanı eski diplomat Peter Galbraith, Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin zaten mevcut olduğunu ve zaman içinde resmen bağımsızlığını kazanacağını söyledi.

Eski büyükelçi Galbraith, Türkiye’de bağımsız Kürt devletini büyük tehdit olarak gören geleneksel anlayışın değişmekte olduğunu savundu.

Galbraith, “Öne çıkmakta olan görüş, sorunun Kuzey Irak’ın işgaliyle çözülemeyeceğini, bunun Türkiye’yi AB’nin dışına atacağını ve ABD ile ilişkileri çok kötüleştireceğini görüyor” dedi.

Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını engelleyemeyeceğini ileri süren Galbraith, Türkiye’de bunu kabul edenlerin, Kürt devletiyle iyi ilişkileri en iyi çözüm olarak gördüğünü savundu ve bunu gerçekçi bir tutum olarak nitelenirdi.

Galbraith, ABD ordusunun da, Güney ve merkezi Irak’tan çekilerek kuzeydeki Kürt bölgesine konuşlandırılmasını önerdi.

Peter Galbraith, Türkiye’deki Kürtlerin büyük çoğunluğunun ise, AB’ye girme yolundaki Türkiye’yi başka alternatiflere tercih edeceğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious