Türkiye Kyoto Protokolü'nü imzalayacak

Türkiye Kyoto Protokolü'nü imzalayacak.4943
  • Giriş : 30.05.2008 / 17:01:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 20:26:55

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanlığına, ''Kyoto Protokolü'ne taraf olmanın kabul ve onaylanmasının uygun olduğuna'' ilişkin yazı gönderdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Deniz Ticaret Odası'nda imzalanan ''Eğitimde İşbirliği Protokolü'' törenine katıldı.

Bakan Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, geçen hafta pazartesi günü Küresel İklim Değişimi Komisyonu'nun toplandığını, burada Kyoto Protokolü'nün tanınması konusunda müzakere yapıldığını söyledi. Eroğlu, ''Dışişleri Bakanlığına, Kyoto Protokolü'ne taraf olmanın kabul ve onaylanmasının uygun olduğuna ilişkin yazıyı imzalayarak gönderdim. Bu karar hükümete gidecek, sayın Başbakan bunu değerlendirecek, sonra TBMM'ye sevk edilecek'' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bilgisi olduğunu, konuyu ayrıca pazartesi günü kendisine arz edeceklerini'' bildirdi.

KYOTO PROTOKOLÜ NEDİR?

Kyoto Protokolü, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası tek çerçeve. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde imzalanmıştır. Bu protokolü imzalayan ülkeler, karbon dioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salınımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını arttırmaya söz vermişlerdir.

Protokol, ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını 1990 yılındaki düzeylere düşürmelerini gerekli kılmaktadır. 1997'de imzalanan protokol, 2005'te yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü, protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının (atmosfere saldıkları karbon miktarının) yeryüzündeki toplam emisyonun %55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonunda Rusya'nın katılımıyla ulaşılabilmiştir.

KİMLER İMZALAMADI?

Anlaşma Aralık 1997'de Japonya'nın Kyoto şehrinde görüşülmüş, 16 Mart 1998'de imzaya açılmış ve 15 Mart 1999'da son halini almıştır. Rusya'nın 18 Kasım 2004'te katılmasıyla 90 gün sonra 16 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Aralık 2006 tarihinde toplam 169 ülke ve devlete bağlı örgütler anlaşmaya imza atmışlardır. İmza atmayan önemli ülkeler arasında ABD ve Avustralya gibi gelişmiş ülkeler haricinde, gelişmekte olan Türkiye gibi ülkeler de yer almaktadır. Çin ve Hindistan gibi bazı ülkeler ise anlaşmaya imza atsalar bile karbon salınımlarını azaltmak zorunda değillerdir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious