Türkiye liderliği kaptırdı!

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Rusya İstatistik Komitesi'nin açıklamasına göre, Türkiye'nin 'Rusların en fazla ziyaret ettiği ülke' unvanını Çin ele geçirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, Rusların en çok ziyaret ettiği ülkeler listesinde uzun zaman sonra ilk kez ikinci sıraya düştü. Rusya İstatistik Komitesi'nin yılın ilk altı aylık verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre, bu sürede Çin'e 499 bin, Türkiye'ye 498 bin Rus gitti. Geçen yılla karşılaştırıldığında Çin'e gidenlerin sayısında yüzde 10 artış, Türkiye'ye gelenlerin sayısında ise yüzde 8.4 azalma oldu.
Ancak Ruslar, Çin'e turizmden çok bavul ticareti amacıyla gidiyor. Yaz dönemi verilerinin eklenmesiyle Türkiye'nin yıl sonunda listede yeniden birinciliği ele geçirmesi bekleniyor.
Rus gazetelerine göre bu yıl Türkiye güzergâhında 'talep azalması' yaşanıyor. Turizmciler, istatistiklere yüzde 8 olarak yansıyan düşüşün gerçekte yüzde 20 dolayında olduğunu ileri sürüyor.

Kuş gribi ve terör etkiledi

Kış aylarında çok konuşulan kuş gribi, turistlerin kandırılması olaylarının artışı, terör eylemleri ve servis kalitesi sorununun artık 4-5 yıldızlı otellerde de görülmesi, talep azalmasının nedenleri olarak sıralanıyor. Bazı Ruslar, vize zorluklarına karşın İspanya, Yunanistan ve İtalya'yı tercih ediyor. Rusya pazarında Türkiye'nin asıl rakibinin turizmi 12 aya yaymayı başaran Mısır olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious