Türkiye-Malezya tartışmasını başlatan Holbrooke'dan özür

Türkiye-Malezya tartışmasını başlatan Holbrooke'dan özür.15486
  • Giriş : 29.09.2007 / 09:15:00

Türkiye-Malezya tartışmasını başlatan Eski ABD Dışişleri Bakanı Holbrooke özür diledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Beni yanlış anladınız. Ben, Müslüman bir ülkede laik demokrasinin var olabileceğine en güzel örnek Türkiye’dir demek istemiştim.”

ABD Eski Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke, ülke gündemine oturan Türkiye-Malezya benzetmesini geçtiğimiz Ağustos’ta yaptı. Holbroke “11 Eylül’den beri ABD, dünyanın her yerinde ılımlı İslam demokrasileri istiyor. İşte, sadece iki tane var: Türkiye ve Malezya... Türkler çok dramatik bir seçim yaptı. Ilımlı Müslüman bir parti, meşruiyetlerini Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ten alan ünlü milliyetçi partileri mağlup etti. Bu ılımlı Müslüman parti, İsrail ile de iyi ilişkiler içinde ve AB’ye üyelik istiyor. Ben de bunu kuvvetle destekliyorum” demişti. Holbrooke, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Ajda Pekkan’a kadar hemen herkese sorulan “Türkiye Malezya olur mu?” sorusuna açıklık getirdi.

TARTIŞMALARI BANA BAŞBAKAN ERDOĞAN İLETTİ
Perşembe günkü Dış İlişkiler Konseyi panelinde Başbakan Erdoğan’a hükümetine, Avrupa Birliği’ne girme çabalarına ve Türkiye’nin ekonomik gelişimine olan hayranlığımı ilettim. Bu benzetmeyi yaptığımdan beri o konuya tekrar geri dönmedim, ta ki Başbakanınızla olan toplantımızda sözü geçene kadar. Mesajımın çok net olduğunu düşünüyordum fakat şu anda açıklama gereği hissediyorum.

BU SÖZLERE GERİ DÖNMEK İSTEMİYORUM!
Bu konu benim için bitmiştir, Türkiye’de herkes benim Türkiye’nin laik demokrasisine ve Türk insanına olan büyük hayranlığımı biliyor. Malezya ve Türkiye ile ilgili yorumuma geri dönmek istemiyorum, çünkü Türkiye’de yanlış anlaşıldım. Türkiye’ye ve onun laik demokrasisine saygım çok yüksek. Şimdiye kadar çok kere tekrarladığım gibi, Türkiye’yi Amerika’nın ve Avrupa’nın en önemli stratejik ortaklarından biri olarak görüyorum. Türkiye’nin laik bir demokrasi olduğunun tamamen farkındayım ve sözlerim Türkiye’de yanlış anlaşıldı. Sadece netleştirmek istiyorum ki, Türkiye’yi anlıyorum, ülkenizin perspektifini anlıyorum. Amerikalılar benim ne dediğimi anladı ama Türkler anlamadı.

11 EYLÜL’DEN SONRA ÖRNEK ÜLKESİNİZ
11 Eylül’den sonra birçok Amerikalı İslam dinini radikalliği teşvik eden bir din olarak gördü. Çünkü 11 Eylül’de uçak kaçıran ve Dünya Ticaret Merkezi ile Pentagon’u vuranlar Müslümandı ve bunu kendi dinleri için yaptıklarını iddia ediyorlardı. Bu konu ABD’de çok şiddetli tartışmalara sebep oldu. Benim Türkiye-Malezya benzetmem Amerikan kamuoyu için tasarlanmış bir benzetmeydi. Aslında, “Nüfusunun çoğu Müslüman olan bir ülkede laik demokrasinin var olabileceğine en güzel örnek Türkiye’dir” demek istemiştim. Ancak bu yorumum Türkiye’de anlaşılmadı. Bu yorumumla tek amacım ABD’nin Türkiye anlayışını güçlendirmekti.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious