Türkiye masaya yumruğunu vurur!

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Rumlar'ın petrol arama girişimlerini değerlendiren Denktaş: "Türkiye masaya yumruğunu vurur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rumların, petrol arama girişimlerine karşı Türkiye'nin fiili bir hareketle karşılık vermesi gerektiğini söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Emin Alıcı ise, yaptıkları araştırma sonucunda İskenderun ile Kıbrıs arasında petrol olduğunun belirlendiğini ve bunun belgelerinin yetkili kişilere verildiğini belirtti.
Rauf Denktaş, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde düzenlenen ''Kıbrıs'ın Günceli ve Geleceği'' isimli konferansta Kıbrıs ve çevresinde yaşanan petrol sorunuyla ilgili soruları cevaplandırdı. Rumlar'ın petrol arama girişimlerinin yeni olmadığını, petrol sorununun 10 yıllık bir sorun olduğunu belirten Denktaş, ''8 yıl önce Kıbrıs ile Mısır bir anlaşma yapıyor diye bize Amerikan şirketlerinden bilgi verildi. Bize anlaşma teklif ettiler, aşağı yukarı yüzde 50'si sizin olsun diye. Biz de Türkiye'ye duyurduk. O günlerde, Rumlar'ın anlaşma yaptığı İsveç'ten mi, Norveç'ten mi ne, gelen gemileri Türk bahriyeleri kovaladı, çıkarttı. Ondan sonra bu mesele unutuldu.'' dedi. ''Rumlar, Yunanistan'a dayanarak başlattıkları Kıbrıs'a sahip çıkma eğilimini, dünyaya kendilerini meşru Kıbrıs hükümeti olarak kabul ettirmenin verdiği rahatlıkla bütün Kıbrıs'ın sahibi olduğu iddiasını sürdürmektedir'' diyen Denktaş, en son ortaya çıkan petrol sorununun bunun en güzel örneği olduğunu dile getirdi. Denktaş, ''Birtakım insanların ve Avrupa Birliği'nin yaklaşımlarıyla büsbütün şımaran ve hakimiyetini yüzde yüz tescil ettirmek isteyen Papadopulos, bu işi açmamıştır, ilan etmiştir'' diye konuştu.

Rumlara verilecek karşılığın ''fiili hareket'' olması gerektiğini savunan Denktaş, şöyle devam etti: ''Bunun cevabı fiili harekettir. Hakkımıza el koymaktır. Türkiye ile KKTC arasındaki denizde ve onun etrafında haklarımız vardır. Hem bizim hem Türkiye'nin. Bunların anlaşmalarını süratle yapıp, orada donanma seyretmeli. Gerekirse Sismik gemisi orada araştırmaya başlamalıdır. Yani meydanın boş olmadığını Türkiye kati şekilde göstermelidir.''

Kıbrıs konusunda emperyalizmin son oyununu oynadığını ileri süren Denktaş, Türkiye'nin gelişmeler ışığında, artık oturup yeniden bir değerlendirme yapma durumunda olduğunu söyledi. Annan Planı'nın son safhasının yıldırım hızıyla yapıldığını öne süren Denktaş, Rumların dış dünyayla yaptığı anlaşmaların, yasaların bu süreçte Annan Planı'na eklendiğini ancak, o zaman Rumlar'ın Kıbrıs'ın etrafındaki kaynaklara sahip çıktıklarını farketmediklerini kaydetti. Bu maddeleri kendilerinin yanı sıra Türk hükümetinin de sonra farketmiş olabileceğinin altını çizen Denktaş, "O zaman bile Türk hükümeti bunlar nedir, bunları çıkarın diyemedi. Belki de farkında bile değildi, bizim de sonradan farkında olduğumuz gibi. En son plan, mühürlenmiş haliyle bana referandumdan bir gün önce geldi. Allah'tan referanduma hayır dediler de kurtulduk. İnşallah petrolle gözler açılmıştır. Türkiye masaya yumruğunu vurur." diye konuştu.

Türkiye'deki laiklik tartışmalarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Rauf Denktaş, "Bu sizin iç meseleniz ve çaresi seçimler. Ama bazı gerçekler var. Atatürk ilkelerinden ayrılma var. İslam diye bir gidişat vardır ve bunu ABD körüklemektedir. Kara çarşaflılar çoğalmaktadır. Hilafet gelsin diye yürüyüşler yapılmaktadır. Türban meselesi, bugün üniforma haline getirildi. Bunları söylediğimde bana söyleme diyorlar. Atatürk dine değil, dini istismar edenlere karşıydı." cevabını verdi.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı da, üniversite olarak yaptıkları araştırmalarda Kıbrıs ve çevresinde petrol olduğunu bildiklerini ve bunun belgelerini ilgili ve yetkili kişilere verdiklerini söyledi. Türkiye'nin uluslararası ilişkiler nedeniyle Kıbrıs çevresindeki petrol yataklarından hak iddia edemediğini kaydeden Rektör Alıcı, "Ama İskenderun ile Kıbrıs arasındaki alanda Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, petrol var. Bunu bilmenizi istiyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious