Türkiye mucitlerini arıyor

Türkiye mucitlerini arıyor.15673
  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Orijinal projeler icat eden Türk mucitleri bulmak amacıyla düzenlenen yarışmaya şu ana kadar 1500 kişi başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NTV'nin düzenlediği Türk Mucit yarışmasına yoğun katılım oldu. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı yarışmanın İstanbul elemelerine 145 kişi başvurdu.

Başvurular sırasında popstar yarışmaları gibi uzun kuyruklar oluşmadı ancak katılımcıların eğitimli, iyi birer meslek sahibi olmaları dikkat çekti.İşte adaylardan bazıları:

GİZ BELKAYA
İlköğretim 5. sınıf öğrencisi 11 yaşında. Evde sürekli televizyon kumandası kaybetmekle suçlanmaktan sıkılmış ’kayıp kumanda aletini bulan bir cihaz’geliştirmiş.

A. DEMİRBAŞ
Elektronik cihaz teknisyeni, 9 kardeşi var, 36 yaşında. Cep telefonunun radyasyon yaydığına karar vermiş, Radyasyonu etkisiz hale getirdiğini öne sürdüğü bir kapak icat etmiş.

ZEKİ AKPINAR
Özel bir firmada uzun yıllar elektrik teknisyeni olarak görev yaptıktan sonra emekli, 76 yaşında. İnsanlarında kuşlar gibi uçabileceğini iddia ediyor ve ilginç projesine ailesi büyük destek veriyor.

MÜGE TERZİ
Kucağındaki dört aylık kızı Selin Müge ile birlikte gelen genç kadının icadının adı ’Basamak Portmanto’. Çok sayıda ayakkabısı bulunan genç kadın, dolap bulmakta sıkıntı yaşayınca pratik bir çözüm gelmiş aklına.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious