Türkiye ne çekiyorsa, bırakmayanlar yüzünden çekiyor

  • Giriş : 29.07.2007 / 17:18:00
  • Güncelleme : 29.07.2007 / 17:21:34

Devlet Bakanı Şener: "Türkiye ne çekiyorsa, bırakmasını bilmeyenler yüzünden çekiyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Türkiye ne çekiyorsa bırakmasını bilmeyenler yüzünden çekiyor aslına bakarsanız. Biz aynı zamanda bırakmasını bildiğimizi göstermek suretiyle herkese örnek olmaya çalıştık'' dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelen Bakan Şener, Şarkışla Kaymakamlığı ve Şarkışla Belediyesini ziyaret etti.

Daha sonra Cemel beldesinde düzenlenen Gurbetten Sılaya Cemelliler Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Şener, şenlik alanında çok sayıda vatandaş tarafından davul zurnayla karşılandı.

Şenlik alanındaki vatandaşlarla tek tek selamlaşan Şener, burada yaptığı konuşmada, 1991 yılı Ekim ayında yapılan milletvekili seçimlerinde aday olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

''16 yıl boyunca ara vermeksizin Mecliste bulunmak, siyasette olmak, tüm toplumun ve seçim bölgesinin talep ve sorunlarıyla uğraşmak zannedildiği gibi kolay bir iş değildir. Zor ve yorucudur. Ancak bu zor ve yorucu görevi üzerime aldığım günden bırakacağımı ilan ettiğim güne kadar geçen 16 yıl boyunca hep mahcup olmadan bu işi sürdürmeyi temenni ettim. Geldiğim nokta itibariyle 16 yıl süren siyasi hayatımda beni seçtiği, Meclise gönderdiği için tek bir hemşehrimin mahcubiyet duyduğunu zannetmiyorum. Türkiye'nin neresine giderse gitsin, nerede vatandaşımızın bulunduğu ülkede bir topluluk içerisinde bulunursa bulunsun benim Sivaslı oluşumdan dolayı, benim Sivas'tan seçilen bir milletvekili, bakan oluşumdan dolayı hiçbir Sivaslı hemşehrim yük hissetmemiştir, sıkıntı hissetmemiştir, her zaman mutlu olmuştur.

Diyorlar ki, '22 Temmuz seçimleriminde niye aday olmayacağını ilan ettin?' İnsanın böyle bir noktadayken milletvekili adayı olmayacağını ilan etmek sadece benim için değil beni yıllarca seçen ve takip eden hemşehrilerim için de büyük bir mutluluk olmalıdır, büyük bir onur olmalıdır, büyük bir gurur olmalıdır. Türkiye ne çekiyorsa bırakmasını bilmeyenler yüzünden çekiyor aslına bakarsanız. Biz aynı zamanda bırakmasını bildiğimizi göstermek suretiyle herkese örnek olmaya çalıştık.''

-''AYRIM GAYRIM YAPMADIK''-

Türkiye'de ilgi gören bir siyaset çizgisi izlediklerini, herkesi kucakladıklarını ifade eden Şener, ''Bu ülkede ayrım, gayrım yapmadık. Hangi düşünceye mensup olursa olsun, hangi partiye mensup olursa olsun herkesi sevdiğimizi ilan ettik'' diye konuştu.

Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu ülkede yaşayan 70 milyonun üzerindeki insanın tamamı birbirinin gücüdür, birbirinin dayanağıdır. Birimiz tek başımıza bir güç değiliz. 70 milyonu aşkın bu ülke evladının tamamı farklılıklarıyla birlikte birbirine omuz verdiği zaman daha güçlü olacağız, geleceğe daha güçlü olarak yürüyeceğiz. Onun için zaman zaman söylediğimiz sözleri bazıları anlamamış gibi hissediyorum. Yeri geldi dedim ki 'şarabın ben her şeyini bilirim, tadı hariç.' ''Allah Allah'' dediler, 'ya bizim bakanımız, bu şarap muhabbeti olanlara, şarap içenlere bu mesajı niye gönderdi acaba?' Yeri geldi 'ben mülkiye mezunuyum her mülkiyeli biraz komünisttir' dedim. 'Allah Allah, bizim sayın bakanımız dini bütün bir insandır ama biraz komünist olduğunu niye ilan etti acaba' dediler. Yeri geldi 'Hepimiz Aleviyiz' dedim. Bunun üzerine dediler ki, 'sayın bakanımız bununla acaba ne demek istedi?'

Tüm bunlarla şunu söylemek istedim: Hangi inanca mensup olursa olsun, hangi mezhebe, mesleğe mensup olursa olsun, hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, bu ülke evlatlarının tamamı birdir, kardeştir, dosttur, birbirinin gücü ve dayanağıdır. Farklılıkları düşmanlık olarak gördüğümüz sürece bu ülke ayağa kalkmaz.''

Şenlik alanında bulunan 5 yaşlarındaki Abdüllatif Şener isminde bir çocuğu kucağına alarak seven Şener, konuşmasının ardından basın mensuplarının ''Türkiye ne çekiyorsa bırakmayı bilmeyenler yüzünden çekiyor'' sözüyle kimi kast ettiğini sorması üzerine şöyle konuştu:

''Türkiye'deki siyasetin geneliyle ilgili bir şey söyledim. Özel birini söylemedim. Burada ben yeni bir şey söylemedim. Ben bir şeyi pekiştirerek anlatabilmek için herkesin genel olarak kabullendiği bir şeye vurgu yapmak istedim. Tüm kamuoyunda siyasete atılanların asla bırakmadıkları, bunu hayatları boyunca sürdürdükleri, devam ettirdikleri ve bunun da çok doğru bir şey olmadığı duygusu, anlayışı vardır. Tüm vatandaşlarımızın ortak duygusudur, ortak duyarlılığıdır, ortak geliştirdiği anlayış biçimidir ki siyasete bir giren ayakta durduğu sürece devam eder, arada bir tökezlese siyasetin dışında kalsa bile yine toparlar yine ölünceye kadar devam ettirir. Bu da halkımızın bakış açısında iyi bir şey değildir. Niye iyi bir şey değildir? İnsanlar böyle belli bir şeylere dört elle vazgeçilmezcesine sarıldıkları takdirde 'ya orada ne buluyorlar da vazgeçmiyorlar acaba' sorusunu sormalarına yol açıyor. 'Acaba siyasetin içindekiler, bizden mi vazgeçemiyorlar, bizim sorunlarımızı çözme mücadelesinden mi vazgeçemiyorlar yoksa kendileriyle ilgili bazı şeyler var da ondan mı vazgeçemiyorlar' sorusunu sorduruyor. Ve de seçmenimizin, vatandaşımızın en çok kızdığı şey, 'bu işe başlayan niye bir türlü bırakmıyor' sorusu. Bunu herkes yürekten hissettiği, yürekten duyduğu için ben de bırakma kararı almışım. Ve de bu bırakma kararımı pekiştirmek için herkesin yüreğinde olan bir olguya işaret ettim sadece. Yoksa bireysel anlamda, tek tek siyasiler anlamında herhangi bir kişiyi hedef alarak, herhangi bir siyasiyi hatırlatmak maksadıyla hiçbir şey söylemiş değilim.''

Şener, bu sırada bir vatandaşın YÖK Başkanı olmasını istediklerini söylemesi üzerine, gülerek ''YÖK Başkanlığını ben istemiyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious