Türkiye'nin D planı: Dicle Kalkanı

Türkiye'nin D planı: Dicle Kalkanı.21855
  • Giriş : 19.10.2016 / 08:49:00

Türkiye'nin Musul operasyonuna ilişkin geliştirdiği stratejilerden biri de 'Dicle Kalkanı'.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ve Irak Ordusu'nun başlattığı Musul operasyonunda 2 gün geride kalırken operasyona Türkiye'nin de dahil olup olmayacağı merak konusu oldu.

Devam eden Musul operasyonuna ilişkin Türkiye de yeni strateji geliştirdi. Türkiye'nin D planı olarak Dicle Kalkanı açıklandı.

ABD, Irak Özel Kuvvetleri ve peşmerge güçlerinin başlattığı ‘Musul harekâtı’nın ikinci gününde operasyon ‘hız kesti’. Irak ordusundan yapılan açıklamada, ilerlemenin durdurulma talebinin peşmerge güçlerinden geldiği belirtildi. Peşmerge güçlerinin ele geçen köylerde patlayıcı ve mayın temizliği yaptığı öğrenildi.

Musul’un kaderini tayin etmek için Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault’un davetiyle 20 ülkenin dışişleri bakanı yarın Paris’te bir araya gelecek. Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya ve Suudi Arabistan’ın katılacağı toplantıya Rusya ve İran davet edilmedi. Ayrault, ülkesinin toplantıdan “Özel bir Musul yönetimi” beklediğinin işaretini verdi

Irak’ın Musul kentini DEAŞ terör örgütünden almak için önceki gün ABD, Irak Özel Kuvvetleri ve peşmerge güçlerince başlatılan kara harekâtının ikinci gününde Irak ordusu Kayyara cephesinden Musul’a doğru harekete geçti ve El-Zaviyah Köyü’nü aldı. Irak ordusuna, Irak Hava Kuvvetleri ve koalisyon güçleri uçakları da destek verdi. İki günün sonunda 20 köy ile 200 kilometrekareden fazla alan DEAŞ’tan kurtarılırken DEAŞ’lı bir militanın Irak tankçı birliğine yönelik bombalı intihar saldırısında 70 Irak askeri öldü. Irak ordusu ise çatışmalarda 20’den fazla DEAŞ üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

PKK’DAN AYRILAN PEŞMERGE ÖLDÜ
Musul operasyonuna 4 bin peşmerge ile destek veren Irak Bölgesel Kürt Yönetimi güçlerinin önceki gün harekete geçtiği Hazır cephesinde ise dün sessizlik hâkimdi. Irak ordusundan yapılan açıklamada, ilerlemenin durdurulma talebinin peşmerge güçlerinden geldiği belirtildi. Hazır cephesinden DEAŞ kontrolünde olan Hamdaniye bölgesindeki DEAŞ hedeflerine aralıklarla top atışları yapılırken, alınan köylerde patlayıcı temizliği yapıldığı öğrenildi. Peşmerge güçlerinin Musul’a 10 kilometre uzaklıktaki Naveran bölgesine operasyon düzenlemek için bölgeye askeri araç ve silah sevkıyatı yaptığı belirtildi.
Musul operasyonunda önceki gün hayatını kaybeden 6 peşmergeden birinin ise Mardin’in Kızıltepe İlçesi nüfusuna kayıtlı, terör örgütü PKK’dan ayrılıp peşmergeye katılan Servet Abişka olduğu açıklandı. Abişka’nın evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

DEAŞ İNSAN AVINA ÇIKTI
DEAŞ’ın hava saldırılarına karşı perde oluşturmak için ateşe verdiği petrol dolu hendekler ve lastiklerle yerleşim birimlerinin üzerinde siyah bulutlar oluştu. Musul sokaklarında DEAŞ militanlarının motosikletle dolaşıp, evinden çıkmak isteyenlere ateş açtığı ileri sürüldü.
Musul harekâtına katılan Fransa ise Kıbrıs’ta demir atan uçak gemisi Charles de Gaulle’den kalkan savaş uçaklarıyla dün Musul’da bir DEAŞ cephaneliğini vurduğunu açıkladı.

‘TÜRKİYE’NİN KATILMASINA TARAFLAR KARAR VERSİN’
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook ise operasyona ilişkin olarak, ilerlemenin aksamasına rağmen, “Musul operasyonunun belirlenen takvimden ileride” olduğunu kaydetti. Türkiye ve ÖSO’yu Dabık’ı ele geçirmesi nedeniyle kutlayan Cook, Türk askerinin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağının Irak ve Türk hükümetleri arasında çözülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

BAĞDADİ BİLMECESİ
Musul operasyonu sürerken DEAŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin bulunduğu yere ilişkin iddialar ortaya atılmaya devam ediliyor. Ortadoğu gazeteleri Bağdadi’nin kentten ayrıldığını ancak eşinin yakalandığını ileri sürerken, Reuters haber ajansı, eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari’nin dile getirdiği “güvenilir istihbarat raporlarına” dayandırdığı haberinde DEAŞ liderinin Musul’da olduğunu ileri sürdü. Haberde, “DEAŞ lideri Bağdadi ve patlayıcı uzmanı Fevzi Ali Nuimey hâlâ kentte” denildi.

MUSUL MASASINDA TÜRKİYE VAR, RUSYA İLE İRAN YOK
Musul operasyonu sürerken kentin kaderi ilk kez yarın masaya yatırılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya ve Suudi Arabistan’ın bulunduğu 20 ülkenin dışişleri bakanlarının yarın Paris’te, “Musul’da barışın ve istikrarın sağlanmasını” tartışacağını duyurdu. Ayrault toplantıya Rusya ve İran’ın davet edilmediğini sözlerine ekledi. Rusya, Irak’ın içişleri ile ilgilenmediğini daha önce açıklamıştı. Rusya gibi Suriye’de Esad rejimini destekleyen İran’ın davet edilmemesini ise Ayrault, “Şimdi önceliğimiz katılımcılar arasında uzlaşma sağlanması. Bazı toplantılarda Suudi Arabistan ile Irak arasında sert tartışmalar yaşanmıştı. O yüzden önceliğimiz bu iki ülke arasında uzlaşma sağlamak. İran’ı gözardı etmiyoruz ancak adım adım gitmek zorundayız” dedi.

ÖZEL MUSUL YÖNETİMİ Mİ?
Fransız Bakan Ayrault konuşmasında, ülkesinin toplantıdan “Özel bir Musul yönetimi” beklediğinin işaretini de verdi. Ayrault, “Bekleyemeyiz. DEAŞ’tan temizlendikten sonra Musul’a ne olacak? Uzun vadeli barışı sağlayacak bir yönetime ihtiyacımız var” dedi.
Sünni çoğunluğun yaşadığı Musul’un kurtarılmasının ardından operasyona katılan Şii milislerin kentte sivil katliamı yapmasından endişe duyulurken, Bosna Savaşı’ndan sonra Saraybosna’da uygulandığı gibi bir süre uluslararası toplum idaresinde kalmasının gündeme gelmesi bekleniyor.

SÜLEYMANİ’YE DAVET İDDİASİ
Irak hükümetinin, İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışındaki örtülü operasyonlarını yürüten Kudüs Tugayları’nın komutanlarından General Kasım Süleymani’yi Musul operasyonunda yer alması için davet ettiği ileri sürüldü. Süleymani, daha önce Irak’ın Ramadi kenti ve Suriye’nin Halep kentine düzenlenen operasyonlarda cephede görüntülenmişti. Süleymani’nin, operasyonlar hakkında görüşmek için sık sık Rusya’ya gittiği ve Rus komutanlarla görüştüğü de biliniyor.

‘OPERASYONA KATILACAĞIZ’
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Musul’un terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonuna ilişkin, “Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık” dedi. İtalya’nın başkenti Roma’daki İtalya Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı’na katılan Bakan Işık, buradaki temaslarının ardından, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde Türk gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Işık, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağı sorusuna, “Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık” yanıtını verdi.

‘TÜRKİYESİZ OLMAZ’
Fransa’nın başkenti Paris’te ilerleyen günlerde yapılacak Musul toplantısına, Türkiye’nin davet edildiği ve bu konudaki değerlendirmeleri sorulan Bakan Işık, davet kararının isabetli olduğunu belirterek, “Musul’daki gelişmelerde ve toplantılarda Türkiye’nin bulunması tabiidir. Türkiye olmadan Musul’un geleceğine ilişkin karar almak mümkün değil” diye konuştu.

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*