Türkiye nüfusunun yüzde 12'si özürlü

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

CHP Muğla milletvekili Ali Aslan, Türkiye nüfusunun yüzde 12'sinin özürlü vatandaşlardan oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aslan, çevre düzenlemelerinin, özürlülerin ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılmamasını eleştirirken, dünyanın ikinci büyük rehabilitasyon merkezinin yapımı için Fethiye'deki çalışmalar devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla milletvekilleri Ali Cumhur Yaka, Ali Aslan, Birol Ergün ve Fahrettin Üstün Fethiye Zihinsel Özürlüler Derneği'ni ziyaret etti. Milletvekillilerini dernek başkanı Nejdet Yaman ile yöneticiler ve üyeler karşıladı. Dernek çalışmaları hakkında bilgi alan milletvekilleri adına açıklamada bulunan Ali Aslan "Dışarıya yansımamasına karşın toplumumuzun yüzde 12'si özürlüdür. Türkiye'de özürlülerle ilgili çevre düzenlemesi bile yapılmıyor." dedi.

Dernek başkanı Nejdet Yaman ise özürlülerimizin sıkıntılarının mecliste daha fazla görüşülmesini istedi.

Özürlülerle ilgili hazırlanan ve geçen yıl yürürlüğü giren kanunun sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmadan hazırlanmasını eleştiren Yaman, 0-21 yaş arası zihinsel engelliler ve aileleri için yapımı düşünülen rehabilitasyon merkezi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

6 yıl önce aldıkları 10 dönüm alan üzerindeki planlamalarını tamamlayarak projelerini hazırladıklarını kaydeden Yaman, "Çalışmalar tamamlandığında İsrail'den sonra ikinci büyük rehabilitasyon merkezi bizimki olacak. Merkezimizde 100 özürlüye hizmet verilebilecek." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious