Türkiye Öğrenci Meclisi toplandı

  • Giriş : 22.04.2006 / 00:00:00

3. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi, TBMM Genel Kurul Salonu'nda toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunun ardından konuşan TBMM Başkanı Arınç, Meclis'in 86. yıldönümü etkinlerinin öğrencilerin varlığı ile anlamlı hale geldiğini ifade etti.

Arınç, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan'ın, her ulustan çocukların sevgi ve dostluk duygularıyla kaynaştığı, evrensel bir bayram haline geldiğini belirtti.

3 yıldır başarıyla uygulanan Türkiye Öğrenci Meclisi çalışmalarının, her geçen yıl güçlenip, etkin hale geldiğine işaret eden Arınç, okul meclislerinin, yarınların güvencesi gençlere, demokrasi kültürü kazandırdığını, seçme, seçilme, katılımcı olma ve iletişim kurma becerileri aşıladığını kaydetti.

Arınç, demokrasi eğitimi ve okul meclisleri faaliyetinin, BM'de yapılan Dünya Parlamento Başkanları toplantısında, tüm dünyaya, örnek halkla ilişkiler faaliyeti olarak gösterildiğini belirterek, "Ülkemizin dört bir köşesinde okullarımızda büyük ilgi gören çalışmalarımıza, bu yıl 13 milyon öğrencimiz katılarak, kendi öğrenci meclis başkanlarını seçtiler. Gerçeğini aratmayan bir ortamda yapılan seçimler sonucunda, seçilen öğrenci meclis başkanlarımızı, verdikleri mücadele nedeniyle kutluyorum.

Yerel ve genel seçimlerden sonra Türkiye'de yapılan en büyük 3. seçim, öğrenci meclisi seçimidir. Bu açıdan, organizasyonun çok büyük ve anlamlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

81 ilimizi temsil eden siz değerli Türkiye Öğrenci Meclisi üyelerinin, okullarınızda demokrasi eğitimi, seçme, seçilme kültürü, özgürlükler ve insan hakları gibi konularda çok güzel çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Esarete mahkum edilmek istenen milletimizin, bağımsızlık ve özgürlüğünün tüm dünyaya ilan ettiği tarih olan 23 Nisan'da, milli irademizin sembolü olan bu çatı altında yürüteceğiniz çalışmaların, çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki buradan, böylesine anlamlı bir günde, ülkemize ve bütün dünyaya, çocuk yüzü kadar saf ve temiz bir barış mesajı vereceksiniz.''dedi.

Milli Eğitim Hüseyin Çelik'in konuşmasının ardından oturum başkanlığını Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı'na devreden Arınç, okullarda verdikleri demokratik mücadeleyi kazanıp, milletin kalbi olan Meclis'e gelen gençlerin, bu özel oturumda da çok başarılı çalışmalar yapacağına inandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious