Türkiye oprerasyonun gerekçesini dünyaya anlatıyor

Türkiye oprerasyonun gerekçesini dünyaya anlatıyor.17963
  • Giriş : 25.02.2008 / 08:17:00

Kara harekâtı tüm hızıyla sürerken, Ankara yeniden diplomatik atağa geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bütün büyükelçiler bulundukları ülkelerde teröre karşı yürütülen operasyonların kapsam ve amaçlarını anlatacak. BM nezdinde de girişimler hızlandırılacak.

Türkiye, terör örgütü PKK'yı bitirmek için iki koldan mücadele ediyor. Birkaç aydır süren sınır ötesi hava operasyonlarına geçen hafta kara harekâtı da eklenirken, askerî adımlar, diplomatik girişimlerle destekleniyor. Ankara, kara birliklerinin Kuzey Irak'a girmesinin hemen ardından yeniden diplomatik atağa geçti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dünyanın dört bir yanında görev yapan dış temsilciliklere genelge göndererek, kara harekâtına destek çağrısı yaptı. Büyükelçiler, bulundukları ülkelerde ilgili kurumlara harekâtın amaçlarını ve kapsamını anlatacak, kamuoyunu bilgilendirecek. Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği de, BM nezdinde girişimlerde bulunacak.

Alınan bilgilere göre, diplomatik atılım kararı, kara harekâtı için düğmeye basılan perşembe günkü MGK toplantısından çıktı. Türkiye'nin Irak'a ilişkin beklenti ve hassasiyetlerinin, Irak, ilgili ülkeler, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyu nezdinde anlatılması üzerinde duruldu. Bu konuda bugüne kadar atılan adımların aynen devam ettirilmesi görüşü benimsendi. Toplantının hemen ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ve ABD'li yetkililerle bir telefon görüşmesi yaptı ve Türkiye'nin yaklaşımı ile operasyonun hedef ve kapsamını aktardı.

Türkiye, kara harekâtındaki haklılığının bütün ülkeler tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için de diplomatik çabalarını yoğunlaştırdı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan imzasıyla, dünyanın dört bir yanında görev yapan Türkiye'nin dış temsilciliklerine gönderilen bir genelge ile seferberlik ilan edildi. Bu kapsamda, Türkiye'nin yurtdışındaki büyükelçileri, görev yaptıkları ülke yetkililerine operasyonun amacını ve kapsamını aktarıyor. Türkiye'nin, Irak'ın siyasî birliği ve toprak bütünlüğünden yana olduğu, komşu ve dost Irak'a yardımlarının süreceği, bu ülke ile siyasî, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alan ile enerji sahasında işbirliklerinin "somut projeler" ile geliştirileceği anlatılıyor. Kara harekâtının hedefinin PKK terör örgütü olduğu ve sivillerin zarar görmeyeceği, harekâtın 'sınırlı' olduğunun altı çiziliyor. Büyükelçiler, ilgili ülke makamlarının yanı sıra kamuoylarına da basın aracılığıyla bütün bu hususları anlatmakla görevlendirildi. Ankara, şu ana kadar uluslararası kamuoyunun harekâtın ardından yaptığı açıklamalardan memnun görünüyor. Kimi ülkelerin yaptığı uyarılarla ilgili olarak da, "Biz de sivillerin zarar görmeyeceğini, harekâtın terör örgütüne yönelik olduğunu anlatıyoruz." deniliyor. Uluslararası toplumdan gelen açıklamalardaki olumsuz ifadelerin sınırlı olması, Türkiye'nin özellikle 2007 yılı sonbahar aylarında yoğunlaştırdığı ve uzun süredir sürdürdüğü diplomatik çabaların bir başarısı olarak kabul ediliyor. Türkiye'nin girişimleri ile başlatılan "Irak'a komşu ülkeler" toplantılarına dikkat çeken bir yetkili, "Bütün bunlar Türkiye'nin Irak'a yönelik iyi niyetli politikasını ortaya koyuyor." ifadesini kullanıyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband ile önceki akşam bir telefon görüşmesi yaptı ve kara harekâtına ilişkin bilgi verdi. Mart ayı sonunda Kuveyt'te yapılması öngörülen Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'nda Ali Babacan, mevkidaşlarına Türkiye'nin yaklaşımını bir kez daha anlatacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, 13-14 Mart tarihlerinde Senegal'in başkenti Dakar'da yapılacak İKÖ Zirvesi'nde Türkiye'nin tutumunu aktaracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious