Türkiye otomotivde dünya markası oldu

Türkiye otomotivde dünya markası oldu.18139
  • Giriş : 15.04.2008 / 17:26:00

Otomobil Distribütörler Derneği Başkanı (ODD) İbrahim Aybar, Türkiye'nin otomotivde bir dünya markası haline geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AFT Fuarcılık tarafından düzenlenen Antalya Auto Show 2008 Fuarı'na katılan Aybar, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye'nin dünyada 16. büyük otomotiv üretim üssü olduğunu, ürettiği 1 milyon araçla da bir dünya markası haline geldiğini kaydetti. Geçen yıl toplam 641 bin motorlu araç satıldığı bilgisini veren Aybar, "Bugün, Türkiye otomotivde dünya ölçüsünde son derece önemli bir konumda. Nitekim ülkemiz Avrupa pazarında otomobil satışlarında sekizinci, ticari araçlarda beşinci sırada yer alıyor. Dünyanın 16. büyük üretim üssüne sahibiz. 1 milyonun üzerinde üretim yapabiliyor" diye konuştu.

ODD Başkanı, otomotiv sektörünün Türkiye'nin katma değeri en yüksek sektör olduğunu belirtti. Sektörün geçen yıl sonu itibariyle 20 milyar dolarlık ihracat, 16 milyar dolarlık da ithalat yaptığını aktaran Aybar, şöyle devam etti: "Otomotiv, Türk ekonomisine net 4 milyar dolar katma değer sağladı. Bu rakam küçümsenmemeli. Makro ekonomik istikrarın devam etmesiyle bu rakam daha da yukarılara çıkacak." Aybar, Türkiye'nin dünyadaki global çalkalanmadan fazla etkilenmemesinin nedenlerinden birisinin otomotiv ve reel sektörün yatırımlarına hız kesmeden devam etmesinin olduğunu dile getirdi.

Otomobil, Ticari Araçlar, Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı (Auto Show 2008) Antalya Expo Center Fuar Merkezi'nde başladı. Bu yıl altıncısı düzenlenen fuar, 20 Nisan 2008 tarihine kadar devam edecek. AFT Fuarcılık tarafından organize edilen ve Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) desteklediği fuarda Toyota, Skoda, Honda, Hyundai, Peugeot, Wolksvagen gibi ünlü markalar son model araçlarını sergiliyor. Fuarda 26 marka, 32 otomotiv firması, 54 yan sanayi, aksesuar ve hizmet sektörü olmak üzere toplam 86 katılımcı yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious