Türkiye-Pakistan işbirliği başladı

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Pakistan Turizm Bakanı Seyid Gazi Gulab Cemal, iki ülke arasındaki turizm işbirliğini geliştirmek amacıyla protokol imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Conrad Otel'de gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Koç, Türkiye turizminin geldiği nokta hakkında bilgi verdi. Koç, 2005 yılında ülkenin turizm gelirinin 18 milyar doları aştığını ve Türkiye'nin artık dışarıya turist gönderen bir ülke olarak da önem kazandığını belirtti. Pakistan arasında tarihten gelen dostluk ilişkilerin ekonomik alanda da en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Koç, özellikle turizm alanında mevcut potansiyeli kullanarak her iki ülke yararına olacak şekilde işbirliği alanları açacaklarını belirtti. Bakan Koç, ayrıca geçen yıl Pakistan'da meydana gelen depremin acılarını paylaştıklarını da sözlerine ekledi.

Pakistan'lı Bakan Seyid Gazi Gulab Cemal da, ülkesinin önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, ancak bunun yeterince kullanılamadığını bildiren Cemal, bu alanda Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini aktardı.

Türkiye'yi çok yakın hissettiklerini dile getiren Cemal, Türk vatandaşlarını da Pakistan'lı olarak gördüklerini belirtti. Konuk Bakan, "Halklarımız bu kadar birbirine yakınken, şu anda kişiler arası olması gereken ilişkiler yok." diye konuştu. Bakan Cemal, Pakistan depreminde kendilerini yalnız bırakmadığı için Türkiye'ye minnettar olduklarını dile getirdi. Depremden sonra Pakistan turizminin olumsuz etkilendiğini belirten Cemal, 950 otelin zarar gördüğünü aktararak sektörün zararını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious