Türkiye petrol için PKK ile konuştu mu?

Türkiye petrol için PKK ile konuştu mu?.10455
  • Giriş : 17.06.2009 / 14:00:00
  • Güncelleme : 17.06.2009 / 13:00:01

Times gazetesi Türkiye'nin petrol konusunda terör örgütü PKK ile görüştüğünü iddia etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

K. Irak'ta son dönemde çıkarılan petrolün Türkiye üzerinden dışarı çıkartılması tarafları yeni bir politikaya ittiği görüşü hakim.

Yerel yönetim ile Ankara arasında esen bahar rüzgara PKK'nın da dahil edildiği yazılıyor.

PETROL İŞTAH KABARTIYOR

Gazetenin haberinde, kuzeydeki bölgesel yönetimin üç yeni petrol sahasında daha arama başlattığı, Irak'ın İran ve Suudi Arabistan'ın ardından dünyanın üçüncü büyük petrol rezervlerine sahip olduğu belirtildi.

Sondaja açılan İran sınırındaki dağlık bölgede bulunan yeni sahalarda ihaleleri kimin kazandığını bölgesel yönetimin yakın zamanda açıklayacağı kaydedilen haberde, ihalenin halen bölgede faaliyet gösteren gruplardan büyük ilgi gördüğü, bu gruplar arasında merkezi Kanada'da olan Talisman Energy şirketinin de bulunduğu ifade edildi.

SONDAJ İÇİN 10 ŞİRKET SIRADA

The Times gazetesi, Kürt yönetiminin 2003 yılından bu yana 20 yabancı petrol şirketiyle anlaşmalar imzaladığını, sondaj için sırada olan 10 petrol sahasının daha bulunduğunu yazdı.

Bölgede faaliyetlerin, merkezi hükümet ile bölgesel yönetim arasında işbirliğinin gelişmesiyle arttığını kaydeden gazete, yine de Kürtlerle yapılan anlaşmaların ne ifade ettiğine ilişkin şüphelerin sürdüğünü, aralarında Tak Tak bölgesinden petrol çıkararak ihraç eden Addax'ın da bulunduğu şirketlere henüz ödeme yapılmadığını belirtti.

PETROL BARIŞ GETİRİR Mİ?

Gazetenin bir başka sayfasında "Petrol Kürt bölgesine barış getirebilir mi?" başlığıyla yayımlanan yorumda ise İran'ın batısı ve Türkiye'nin güneydoğusunun dünyanın yeni önemli petrol yataklarını barındırdığı, dünyanın büyük petrol şirketlerinin Irak'taki Kürt bölgesinde yet tutma yarışında oldukları görüşüne yer verildi.

Gazeteye göre, Kuzey Irak petrolünün son dönemde yabancı şirketlerin ilgisini çekmesinde Türkiye'nin de rolü var. Erbil-Bağdat hattında gerilimin nispeten azalmasıyla Türkiye'den gelen güvenceler bunda etkili.

Türk şirketi Genel Enerji'nin Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren ve merkezi Londra'da bulunan Heritage Oil adlı şirketle ortaklığının Türkiye'nin bölgeyle ilgili ticari hedeflerine işaret ettiği savunulan yorumda, "Türkiye'nin en büyük özel şirketinin bunu Ankara ve Erbil'deki Kürt politikacılardan güvence almadan yapması mümkün görünmüyor" denildi.

ŞOK İDDİA

Times gazetesi, Türkiye'nin PKK ile görüştüğünü de ileri sürüyor. Gazeteye göre, bu görüşmeler olursa tarihte ilk kez petrol bir çatışmaya son vermiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*