Türkiye rekorla yatıp rekorla kalkıyor

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de birçok insan, merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Guinness'e girmek için akla gelmedik girişimlerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmirli felsefe öğretmeni Soner Karaali'nin 'dünyada ilk kez bir kavunun ikiye ayrılmış şekildeki ikiz üretimi' denemesi, Erkan Güneş isimli vatandaşın, 'ekmek arası jilet, çivi yeme' denemesi, Mehmet Zeki Özkan'ın 'en fazla nikâh şahitliği' (2 bin kez) Diyarbakır'dan Armağan Güneş'in 'dünyanın en uzun süren öğrenciliği' (29 yıl aralıksız) bazı rekor adayları. Ancak birçok başvuru evrensellik, sosyal bir amaç içeriği gibi şartları taşımadığı için Orhan Kural'dan geri dönüyor.

Prof. Kural, Guinness'in şartlarını rekortmen adaylarına hatırlatıyor ve 'Gerekli şartları tamamladıktan sonra tekrar bekliyorum' diyor. Türk insanının bu alandaki gayreti Prof. Dr. Orhan Kural'ı da şaşırtıyor. O, Türklerin bu çabalarını milletçe meraklı olmasına bağlıyor. Kendilerine ayda ortalama 20 başvuru yapıldığını söyleyen Orhan Kural, "Guinness'in Londra'daki merkezine yılda ortalama 70 bin kişi 'en' olmak için başvuruyor. Türkiye'de her ay yaklaşık 20 kişi benimle irtibata geçiyor. Kitapta çoğunlukla sıradışı başarılar yer alıyor. Her rekor Guinness Rekorlar Kitabı'nda veya web sayfalarında yer almıyor. Rekor kırılması durumunda bunun için para ödülü verilmiyor. Bir sertifika ile veriliyor. Rekor sırasında fotoğraf çekimi yapılmışsa bunun için de telif ücreti ödeniyor. Ancak insanlar burada yer alabilmek için ilginç işler yapıyor. Bu yılsonuna kadar çok başvuru bekliyorum. Çünkü başvurular çok arttı. Hele basında çıktıkça daha çok artıyor. Ama bazı başvurularda rekor dışı. Onlara böyle başvuru yaparak zaman kaybetmeyin diyorum. Çok farklı dallarda başvuru oluyor. Bir çocuk en çok kartvizit toplamak istiyorum dedi. Bir başkası en uzun dil bende diyor. Değişik dallar tabi. Guinness'in ilgilenmediği dallar. Koleksiyona giriyor. Doğru yönlendirip boşa heyecanlanmamalarını istiyorum. Ama bir kaç ay içinde epey daha rekor başvuru dosyasını Guinness'e ulaştıracağım" dedi.

Prof. Dr. Orhan Kural, rekor için kendilerine telefon ve e-posta ile başvuru yapılıp, o rekor için özel kurallar tam yerine getirilmeden kimsenin rekor denemesine kalkışmaması gerektiğini de vurguladı. Prof. Dr. Kural, başvurudan yaklaşık 3 ay sonra komisyonda kabul edilen rekorların sertifikasının verildiğini, uygun görülmezse ise red yanıtının geldiğini belirtti.

Türkler'in rekora meraklı bir millet olduğunu belirten Prof. Dr. Kural, kendilerine ayda ortalama 20 başvuru yapıldığını, bunların bir kısmının Guinness kategorisi dışında kaldığı için elendiğini kaydederek, Türkiye'den Guinness rekoru için en fazla başvurunun Konya ve Kayseri illerinden, en az başvurunun ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yapıldığını bildirdi. Prof. Dr. Kural, 2005 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için kendilerine 80'i aşkın başvurunun yapıldığını da anlatarak, bu başvuruların bir kısmının elendiğini, bir kısmı için ise yanıt beklendiğini söyledi.

Guinness'e Türkiye'den son başvuru ve son tescillenen rekor Kayserililerden geldi. Kayseri 1. Komando Tugayı'nın 'gökyüzünde açılan en büyük bayrak' rekoru Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildi. Son başvuruda ilköğretim öğrencilerinin 571 metre boyunda yaptığı 'Dünyanın en uzun resmi' oldu.

ÜNLÜ SANATÇILAR DA REKORTMENLİK PEŞİNDE

Guinness'e Türk magazin dünyası da ilgi gösteriyor. Sanatçı kişiliklerinin yanına rekortmen ünvanını da almak isteyen ünlülerin başında Hülya Avşar geliyor. Hülya Avşar, 'magazin basınında en fazla gündem oluşturan kişi' iddiasıyla geçtiğimiz aylarda başvurdu. Ancak ünlü Sanatçı, geçtiğimiz hafta Orhan Kural'a başvurarak Michael Jackson, Madonna gibi ünlülerle boy ölçüşemeyeceğini dikkate alarak başvurusunu geri aldı. Kural, Avşar'ın başvurusunu şöyle anlattı; "Hülya Hanım 10 gün önce beni okulda ziyaret etti. Rekor denemesini geri çekti. Rekor denemesinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Çünkü Michael Jackson, Madonna, gibi dünya basınında yer alanların yanında en fazla magazin basınında yer alan sanatçılar arasında yer alması mümkün değildi ve şansı da yoktu. Onun için başvurusunu geri aldı. Metin Şentürk gelmişti bana. Ama ona çok kızdım. Öğrendim ki ağaç kestirmiş. Sebep olarakta manzarasını kapattığını gerekçe göstermiş. Ben onu görme özürlü olarak biliyordum. Görme özürlü ise ağacı neden kestirdi anlayamadım. Onun başvurusu da görme özürlü olarak dünyanın en uzun araba kullanma rekor denemesi olacaktı. Bir kez geldi bir daha gelmedi. Onun başvurusunu da çok ciddi bulmuyorum. Bir daha gelmedi." diye konuştu.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için Prof. Dr. Orhan Kural'a yapılan en son başvurular şöyle:

-Celal Bayar Üniversitesi'nden Ali Çamlıbel, 'dünyanın en hızlı geri takla atan adamı' (25 saniyede 50 geri takla atma).

-Mehmet Yücel, 'arabayla saatte 180 kilometre hızla giderken dakikada 50 kelime yazabilme'

-Tolga Han ve dans grubu, 'dünyanın en çeşitli dans kategorisi uygulayan grubu'.

-Mimar Prof. Dr. Metin Hepgüler, 'dünyada en fazla ödül kazanan mimar'.

-Antalya'daki Marmara Otelleri, 'dünyanın tümüyle dönebilen en büyük binası'.

-Edirne'den Sabahattin Kaya, 'dünyada en hızlı kravat bağlama (2 saniye 29 salise).

-Kayseri'den Hamza Aslan'ın dekor için yaptığı 'dünyanın en uzun masası' (uzunluk: 4.70 m, en: 2.94, yükseklik: 3.20 m).

-Ankara'dan Kenan Halis Kızıldağ, Bilgiç ve Üşengeç adlı çocuk oyunuyla 'dünyanın en uzun süren çocuk tiyatrosu' (15 yıl boyunca 5 bin kez perde açmak ve 248 bin seyirciye ulaşmak).

-Alanya'da 15 Nisan 2006 Aşçılar Bayramı'nda yapılacak 'dünyanın en büyük muzlu pastası' (2601 metre uzunluk, 16 santimetre yükseklik).

-İzmir'den felsefe öğretmeni Soner Karaali, 'dünyada ilk kez bir kavunun ikiye ayrılmış şekildeki ikiz üretimi'.

-Erkan Güneş, 'ekmek arası jilet, çivi yeme'.

-İstanbul Avcılar'dan Uğur Kudret Kunt, 'dünyanın en büyük bakır yüzüğünü yapma'.

-Avukat Osman Güntay "iki gözbebeğini aynı yönde titretme' (saniyede 15-20 kere).

-Konya'da Mustafa Lamcı 'dünyanın en büyük ayakkabısı' (1025 numara 6.88 metre uzunluğunda).

-Popüler müzik sanatçısı Metin Şentürk 'dünyanın en hızlı araba kullanan görme özürlüsü' (saatte 269 kilometre hız, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapılacak). Daha önceki rekor -Güney Afrikalı görme özürlü Mike Nevma'ya ait.

-Mehmet Zeki Özkan 'en fazla nikah şahitliği' (2 bin kez).

-Diyarbakır'dan Armağan Güneş 'dünyanın en uzun süren öğrenciliği' (29 yıl aralıksız)." Türkiye'den Guinness'e giren rekorlar ise şöyle; Kayseri 1. Komando Tugayı'nın 16 Aralık 2005'te 'gökyüzünde açılan en büyük bayrak' rekoru Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildi. İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli'nde gerçekleştirilen 'burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2 metre 79 santimetre uzağa fışkırtma' (1 Eylül 2004).

-Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin 'dünya barışı için balon patlatması' (12 Mayıs 2004).

-Yönetmen Safa Önal'ın yazdığı ve filmi çekilen 375 film senaryosu (5 Ağustos 2005).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious