Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Kurulu'na siyaset karıştı

  • Giriş : 05.02.2006 / 00:00:00

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu 10. Olağan Genel Kurulu'na siyaset karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu 10. Olağan Genel Kurulu Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda sabah saatlerinde başladı. Genel Kurul'a Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, eski bakanlar Hasan Gemici ve Sacit Günbey, eski milletvekili Yasin Hatipoğlu, AK Parti milletvekili Lokman Ayva katıldı.

Konfederasyon Genel Başkanı Faruk Öztimur, kendisine muhalif gruba AK Parti'nin destek verdiğini ifade ederken; muhalif grupta Öztimur'u kendisini desteklemesi için muhalif partileri kongreye özel olarak çağırmakla suçladı.

13 yıldır Genel Başkanlık görevini yürüten Faruk Öztimur, sakatların sorunlarını anlattığı konuşmasında Özürlüler Yasası'nın çıkarılması sırasında görüşlerinin alınmadığından şikayetçi oldu. Öztimur, AK Parti milletvekili Lokman Ayva tarafından Meclis Komisyonu'ndan kovulduğunu belirtti. Siyaset yapmadığını belirten Öztimur, kendilerinden fikirlerinin alınması için sadece 15 gün süre verildiğini ifade ederek, "Bizi içinize katın ne olur. Bizden zarar gelmez." dedi.

Faruk Öztimur'un konuşmasının ardından Divan Başkanlığı için oylamaya geçildi ancak bu sırada tartışmalar çıktı. Faruk Öztimur tarafından Divan Başkanlığı'na Vehbi Kahveci aday gösterilirken Öztimur karşıtları buna karşı çıktı. Altı Nokta Körler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Cantürk'ün başını çektiği grup Hasan Tatar'ı aday gösterdi. Tarışmalı oylamadan sonra Vehbi Kahveci 64'e 28 oyla Divan Başkanlığı'na seçildi.

Divan Başkanlığı seçiminin ardından kongreye Konfederasyon Başkanlığı tarafından sunulan önerge ile devam edildi. Önerge ile yeni kurulan ve konfederasyon üyesi olmayan Spastik Özürlüler Federasyonu ve Alternatif Körler Federasyonu'nun konfederasyona katılması ve üyelerinin kongrede oy kullanması istendi. Ancak ağırlıklı olarak Altı Nokta Körler Federasyonu ve İşitme Engelliler Federasyonu üyeleri buna karşı çıktı. Altı Nokta Körler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Cantürk, uzun tartışmalar sonucu önerge aleyhinde konuşma yapmak için söz hakkı elde etti. Ahmet Cantürk, önergenin oylanmasının Konfederasyon tüzüğüne ve hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Önerge lehinde konuşan Faruk Öztimur, önergenin onaylandığını insanların onaylanmadığını ifade ederek önerge için destek istedi.

Tartışmalar sonrası önergenin oylamaya sunulup sunulmayacağı ile ilgili oylamaya geçirilirken bu sırada da Divan Başkanı Vehbi Kahveci'nin "herkes el kaldırsın" sözleri sert tepkilere neden oldu. Cantürk taraftarları, Divan Başkanı'nı taraf tutmakla suçladı ve "özürlü hakkına sahip çık" sloganları atıldığı görüldü.

Divan Başkanlığı, önergenin 53'e karşı 55 oyla kabul edildiğini açıklayınca Divan Başkanlığı'na yürüyenler ve sonucu protesto edenler oldu. Oyların parmakla sayılması sırasında ilginç görüntüler ortaya çıkarken uzayan tartışmalar ve oyların sayımı sırasında yaşanan arbede üzerine Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan salonu terk etti.

Oylama sonucuna itiraz eden Altı Nokta Körler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Cantürk, bir açıklama yaptı. Cantürk, oylamaya Divan Başkanlığı tarafından hile karıştırıldığını ve oylama sonucunun 56 ret oyuna karşılık 52 'evet' oyu olduğunu iddia etti. Cantürk, açıklamasında Kongre'ye seçilmiş olan divanın bilgisizliğinin ve beceriksizliğinin damgasını vurduğunu söyledi.

Cantürk, tüzüğe aykırı olarak 13 yıldır başkanlığı yürüten Faruk Öztimur'un yeniden seçilmesini sağlamak amacıyla oylamanın çarpıtılarak yapıldığını ve kabul edildiğini belirtti. Cantürk, Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Faruk Öztimur'un dükalığını ve diktatörlüğünü sürdürmesi için yapılan çarpıtmanın engellilere zarar vereceğini ve Engelliler Konfederasyonu'nun bölünmesine yol açabileceğini söyledi.

Açıklama sırasında Divan Üyesi Engin Karapınar'ın Ahmet Cantürk'ün açıklamasına karışması ise tartışmalara ve itiş kakışlara sebep oldu. Cantürk taraftarları Karapınar'ı engellilere dağıtılan araçlardan komisyon almakla ve özürlülerin sırtından geçinmekle suçladı.

Verilen aranın ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi söz aldı ve amacının bu sivil toplum örgütünü onun bunun koltuğu altına sokmaktan kurtarmaya çalıştığını söyledi. Selvi, "Siz kendi verdiğiniz mücadeleyi desteklemezseniz bunu sahiplenmeye kalkarlar." dedi.

Selvi'nin konuşması sırasında Meclis sıralarında görmeye alıştığımız görüntüler yaşandı. Cantürk taraftarları Selvi'ye sataşırken ve konuşmasını protesto ederken Öztimur taraftarları Selvi'yi alkışladı. Selvi'nin konuşması sırasında kendisine cevap hakkı doğduğunu ifade eden AK Parti milletvekili Lokman Ayva söz hakkı istedi. Divan Başkanı Vehbi Kahveci ise Lokman Ayva'yı uyararak Cevdet Selvi'ye söz hakkı doğuracak bir konuşma yapmamasını rica etti.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da konuşmasında Özürlüler Yasası'nın AK Parti tarafından çıkarılmasının sorun yarattığını, ancak burada siyaset yapmayacağını ifade ederek, "Biz siyaseti halkın önünde yapıyoruz ve sonuçları sandıkta alıyoruz." dedi. Çubukçu, hükümete ve partiye yönelik eleştirilere cevap vermeyeceğini, ancak cevap hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious