Türkiye şantajlara boyun eğmeyecek!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs sonununun çözümü konusunda bazı çevrelerin BM yerine AB'yi adres göstererek Türkiye'den taviz koparmaya çalıştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bakanlığının 2007 yılı bütçesiyle ilgili olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bur sunumda bulundu. AB'ye üyelik sürecinde 40 yılda yapılamayanların AK Parti hükümeti döneminde 4 yılda yapıldığını ifade eden Gül, Papa 16. Benedikt'in yapacağı ziyaretin, Türkiye'nin kültürlerararası diyalog kapsamında üstlendiği sorumluluklar çerçevesinde önem taşıdığını ve bu ziyaretin başarılı geçeceğine inandığını dile getirdi.

Türkiye'nin 2009-2010 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı yönünde yoğun girişimlerinin sürdüğünü hatırlatan Gül, ''45 yıldır temsil edilmediğimiz Güvenlik Konseyi üyeliğimiz, herkesten çok hakkımızdır'' diye konuştu. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin kolay bir süreç olmadığını ifade eden Abdullah Gül, bu süreçte Türkiye'nin çıkarlarını gözeterek yola devam ettiklerini, Türkiye'nin sonradan alamayacağı hiçbir tavizi vermeyeceğini söyledi. Bakan Gül, "Bu yöndeki çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de kararlılık içinde devam edeceğiz. Ancak bu kararlılığımız, Kıbrıs bağlantılı konularda hiçbir şekilde istismar edilmemize açık olmayacaktır. Türkiye-AB ilişkilerinin, konjonktürel bazı sıkıntılar yüzünden rayından çıkartılamayacak kadar köklü, çok boyutlu ve stratejik öneme haiz olduğuna inanıyorum'' diye konuştu.

Kıbrıs'ta, siyasi eşitliliğe ve iki kesimliliğe dayanmayan hiçbir çözümün, netice vermeyeceğini dile getiren Bakan Abdullah Gül, "Kıbrıs meselesini, BM zemininden AB zeminine çekmek suretiyle, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde tek taraflı tavizler elde etmeye çalıştığı açıkça ortadadır. Burada açıkça ifade ediyorum ki bu çıkmaz bir yoldur ve Türkiye bu tür şantajlara asla boyun eğmeyecektir'' dedi.

Bakan Gül, Fin dönem başkanının iyi niyetle yürüttüğü çabaları takdirle karşıladıklarını ve yapıcı tutumlarını muhafaza ettiklerini belirterek, hükümetlerinin, KKTC'nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesi konusunda yaptığı çalışmaları anlattı.

Irak'ta parçalanmaya karşı oldukları mesajını da veren Gül, Irak ile ilgili başta yapılan yanlışların bugün tekrarlanmaması gerektiğinin altını çizerek, dengelerin gözetilerek, adil bir kaynak dağılımının yapılarak çözüme ulaşılabileceğini söyledi. Barış amaçlı nükleer enerji üretimine karşı olmadıklarının altını çizen Bakan Gül, İran'ın diyalog çağrılarına özellikle son dönemde olumlu yaklaşmasının bir gelişme olduğunu bunun devam ettirilmesi gerektiğini de kaydetti. Gül, Nükleer silah yapımının önemli bir tehdit haline geldiğini kaydetti.

Abdullah Gül konuşmasında Ermeni sorununa da değindi. Fransa'nın son aldığı kararın Türkiye'de Fransa'ya karşı olan geleneksel sempatiyi azalttığını ve bunun zaman için de azalacağını söyleyen Gül, gelecek 10 yılda bu sorunun Türkiye'nin en önde gelen meselelerden biri olacağı mesajını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious