Türkiye savaşı kızıştı

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu’nca İlerleme Raporunun yayınlanmasına bir hafta kala AB basını, Türkiye ile yaşanabilecek krizi yoğun bir biçimde irlediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

“Brüksel’de savaş kızıştı” diyen gazete, Komisyon Üyelerinin Türkiye konusunda bölündüğünü, ülkelerinin siyasi hassasiyetlerinin doğrultusunda tavır aldıklarını da yazdı.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, “Brüksel, Türkiye ile müzakerelerini kesme tehdidinde bulunuyor“ başlıklı haberinde Avrupa Komisyonu’nca yıllık İlerleme Raporunun yayınlanmasına bir hafta kala Brüksel’in Ankara ile ilişkilerin bozulmaması için çaba gösterdiğini kaydetti.

LİMANLAR SORUNU SİYASİ PLANDA BELİRLEYİCİ

Sadece reformların yavaşlamadığını aynı zamanda limanlar sorununa çözüm bulunmadığını belirten gazete, “Teknik olan bu sorunun çözümlenmesi, siyasi planda belirleyicidir” yorumunu yaptı. Eylül 2005’de AB’nin limanların 2006 yılının sonuna kadar Rumlara açılması yönünde Ankara’ya bir “ültimatom” verdiğini ancak bu ültimatonun sonuna gelinmesine karşın Ankara’nın boyun eğme yönünde en ufak bir niyet göstermediğini yazdı.

Komisyonun gelecek Çarşamba günü yayınlayacağı “strateji raporu”nda bu konuda bir görüş bildirmesi gerektiğini öne süren gazete, şöyle devam etti:

“Ancak Brüksel’de Türkiye taraftarları ile karşıtları arasındaki savaş kızıştı. Komiserler bile, kendi ülkelerinin siyasi hassasiyetleri doğrultusunda bölündü. Kulislerde Fransızlar müzakerelerin kısmen ? yani gümrük birliğine uyulmamasına ilişkin sekiz başlıkta - askıya alınmasını savunuyor. Sadece Rum Komiseri, Türkiye ile müzakerelerin tümüyle askıya alınmasını talep ediyor.”

FİNLANDİYA’NIN ÇABALARI SONUÇ VERMEDİ

Fransız gazetesi, bu ortamda AB dönem başkanı Finlandiya’nın Pazar günü Helsinki’de Türk Dışişleri Bakanı ve “Rum muhatabı”nın katılımıyla bir toplantı düzenleye çalıştığını belirtirken şu ana kadar Finlandiya tarafından yapılan istişarelerin sonuçsuz kaldığını kaydetti.

Bazı Komisyon Üyelerinin Finlandiya’nın planına Aralık’a kadar şans tanınmasını istediklerine dikkat çeken gazete, şöyle devam etti:

“Her zaman olduğu gibi nihai karar, 16 Aralık’ta Brüksel’de toplanacak olan hükümet başkanlarınca alınması gerekecek. Konsey de, şimdiye kadar Türkiye konusunda başta ifade ve din özgürlükleri, kadın hakları ve Kürt halkı konularında hiç bu kadar ağır bir teşhis koymamış olan Komisyon’un tavsiyelerini temel alacak. Olli Rehn de sözlü olarak, Komisyon’un daha once ele almaya hiç cesaret etmediği, Türk toplumunun ‘İslamlaşması’na ilişkin kaygılarını dile getirdi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious