Türkiye seçime gidiyor!

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan “Hemen genel seçim tarihini öne almak için TBMM’ye başvuracağız. Seçim tarihi 24 Haziran ya da 1 Temmuz olabilir” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantsının ardından basına açıklamada bulunan Erdoğan “Mahkemenin kararını saygı ile karşılıyoruz” dedi.

Başbakan “Bununla birlikte yüce mahkemenin karar alma sürecinde yaşanan gelişrmelerin, özellikle CHP lideri Baykal’ın yaptığı açıklamaların talihsizlik olduğunu sanıyorum” şeklinde konuştu.

"Yeni tur perşembe günü"

“Hemen çarşamba sabahından itibaren genel seçim tarihini öne almak için TBMM’ye başvuracağız. seçim tarihi 24 Haziran ya da 1 Temmuz olabilir” diyen Başbakan, “Cumhurbaşkanlığı seçimine perşembe günü devam edeceğiz. Bu ilk turdan çıkacak sonuca bakacağız. Millete bu konuda da gidilmesinin en doğru yol olduğuna inanıyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı ve 367 milletvekilinin Genel Kurul’da olmasını şart koşan karar atıfta bulunan Erdoğan, bu karar ile Cumhurbaşkanı seçimlerinin daha zor olacağını belirtti.

Erdoğan “Azınlığın çoğunluğa tahakkümünü ortadan kaldırmak için cumhurbaşkanı, 2 turlu seçim sistemi ile millet tarafından seçilsin” dedi.

Başbakan, cumhurbaşkanını halkın seçmesi için Anayasa Değişikliği yapılmazsa, referanduma gitmeye de hazır olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanının görev süresinin 1 kez uzatılmak üzere 5 + 5 yıl olmasını istediklerini söyledi.

Erdoğan, milletvekilleri seçimlerinin 4 yıla alınmasına da hükümet olarak hazır olduklarını belirtti.

“Biliyorum burada da bazı engeller karşımıza çıkarılacak. Ama bu parlamentoda Cumhurbaşkanı seçilemezse, biz konuyu Meclis’e götürerek milletimizin Cumhurbaşkanı seçmesinin önünü açacağız” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin öne alınması nedeniyle ‘25 seçilme yaşı’ uygulamasının olamayabileceğine işaret eden Erdoğan, Anayasa değişikliğine gidilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, bu konuda muhalefet partilerinin daha önce açıkladıkları üzere AK Parti’ye destek olmalarını da istedi.

Baykal: "24 Haziran ya da 1 Temmuz makul"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, erken genel seçimle ilgili olarak gündeme getirdiği 24 Haziran ya da 1 Temmuz tarihlerini "makul" olarak değerlendirdi.

CHP lideri Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Cumhurbaşkanı seçimi için yeni bir takvim belirlenerek turlara devam edilmesiyle ilgili olarak, "Birinci turun tekrarı yapılabilir, imkansız değil ama artık perşembe gününden sonra bu süreci devam ettirmek takvim açısından imkansızdır" diye konuştu.

Baykal, "Ortaya çıkan Meclis iradesi ve Anayasa Mahkemesi kararı karşısında tekrar tekrar aynı senaryoyu yaşamaya yönelinmesinin çok sevimli görünmediğini" söyledi.

CHP lideri " Anlaşılıyor ki çıkmadık candan umut kesilmez, bir kere daha deneyelim hesabı içindedirler. Daha önce deneyip de sonuç alamadıkları yöntemleri bir kez daha harekete geçirmeyi düşünüyor olabilirler. Bu parlamentonun haysiyet bir sınavıdır. Ben bir değişiklik olacağına kesinlikle ihtimal vermiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik öneri konusunda da Baykal, "Hükümetin Cumhurbaşkanı seçimi girişimi başarısızlığa uğrayınca, anayasa duvarını aşamayınca şimdi (sistemi değiştirelim, istediğimi o şekilde elde edeyim) arayışına girdiğini görüyoruz" yorumunu yaptı.

Mumcu:" Başbakan'ın çağrısı son derece olumlu"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Değişikliği önerileriyle ilgili olarak, "Başbakan'ın çağrısı son derece olumludur. İşi ele almışken YÖK reformunu da yapmalıyız" dedi.

Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın Anayasa Değişikliği teklifi ve seçim tarihi ile ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, "Bu çağrı benim çağrım. İki yıldır tekrar ettiğim çağrıdır" ifadesini kullandı.

İki sene önce Başbakan'a yazdığı mektupta, Erdoğan tarafından dün akşam dile getirilen değişikliklerden "eksik olanın sadece YÖK reformu olduğunu" ifade eden Mumcu, "İşi ele almışken YÖK reformunu da yapmalıyız. Biz her şeyi göze almaya razıyız. Türkiye'nin geleceği demokrasiden başka bir yerde değildir" diye konuştu.

Erkan Mumcu, "Başbakan'ın çağrısı son derece olumludur. Beni üzen, bu noktaya hiç bedel ödemeden gelecekken ağır bedeller ödeyerek gelebilmiş olmamızdır. Artık millet kendi cumhurbaşkanını kendi iradesiyle seçecektir. Milletime hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi bir kez daha denenecek

TBMM Başkanı Bülent Arınç seçim süreci için yeniden takvim belirleneceğini açıkladı. Arınç, bugün saat 11.00'de TBMM Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı.

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasının yenilenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda nihai kararın TBMM Danışma Kurulu'nda verileceğini bildirdi.

TBMM Başkanlığı’nın, "Bugün ikinci tur oylamanın yapılamayacağı, ancak AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığının hukuken devam ettiği" görüşünde olduğu öğrenildi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçim turlarının 3, 7, 11 ve 15 Mayıs’ta yapılmasını istiyor.

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz , 25 yaşla ilgili Anayasa Değişikliği teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı.

Çiçek 'yarın oylama olacak' demişti

Yüksek Mahkeme’nin 367 kararını değerlendiren Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ise, "Çarşamba oylama yapılacak" demişti.

Dünkü açıklamasında “TBMM gereğini yarından itibaren yapacaktır” diyen Bakan Çiçek, “Yarınki cumhurbaşkanlığı seçimi için 367’yi arayacağız” şeklinde konuşmuştu.

“Seçimlerin öne alınmasına varız” diyen Çiçek “Bir tek şartımız var. 25 yaş meselesi birkaç ay önce gündeme gelmişti. Seçimlerin öne alınması halinde 25 yaşındakiler seçilemeyecek. Düzenlemeyi yapalım, Anayasa Değişikliği teklifimize muhalefet destek versin” sözlerini kullandı.

“Türkiye bir anayasal devlettir” diyen Çiçek, “Hukuka saygısı olan her kurum gibi kararı saygıyla karşılıyoruz, ancak kararın hukuk çevrelerinde tartışılacağı da bir gerçektir” dedi.

Mahkeme son sözü söyledi

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 367 konusundaki iptal başvurusunu yerinde bularak, cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunu oy çokluğuyla iptal etti.

Mahkeme toplantı yeter sayısının 367 olması gerektiğini belirtti. Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious