Vaadler havada uçuşuyor

Vaadler havada uçuşuyor.9595
  • Giriş : 29.05.2007 / 18:55:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:52:19

Liderler bugüne kadar seçim meydanlarında yüzlerce vaadde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kimi 100 gün istedi, kimi 500 gün. Kimi her ile bir havaalanı sözü verdi, kimi de gittiği her yere il olmayı vadetti. Bunların içinde, kimi vaadler tarihe geçti.
Pek çok lider seçim kürsüsünden seçmenine "size iş sözü veriyorum, aş sözü veriyorum" diye seslendi. Onlarca ilçeyi il yapacaklarını vadettiler. Ama bunlardan sadece 14'ü muradına erdi. 67 olan il sayısı 81'e yükseldi.
Süleyman Demirel pek çok kez meydanlara çıktı. Seçmenine pek çok vaadde bulundu. Ama en unutulmayanı, "ne verirlerse benden 5 fazlası" oldu.
"Kırat"ı Demirel'den devralan Tansu Çiller de "herkesi konut ve otomobil sahibi yapacağız" diyerek, 500 günde 2 anahtar sözü verdi.
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın vaadlerinin odağında da ekonomi vardı.
Adil düzenin fikir babası Necmettin Erbakan da yıllarca, "faizin kalkacağı sözü"nü verdi.
Bu vaadler o dönem günlerce konuşuldu, liderlere yüzbinlerce oy getirdi. Ama bu vaadlerin pek çoğu fiiliyata değil, tarihe geçti.
Şimdi siyasi partiler 22 Temmuz 2007 seçimleri için kolları sıvadı. Seçmen yaşı 18'e indiği için vaadlerin odağında gençler var.
Genç Parti lideri Cem Uzan mazotun 1 YTL olacağını, üniversite sınavının kalkacağını söylüyor.
Haydar Baş'ın lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ise "milli ekonomi modeli" adı altında her ev hanımına 500 YTL maaş, 15 bin YTL doğum ikramiyesi vereceğini anlatıyor.
Yeni vaadler seçmeni nasıl etkileyecek? Vaadlerin kaçı gerçeğe dönüşecek? 22 Temmuz seçimlerinin ardından belli olacak.

Kaynak: CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious