'Türkiye seçimi sağduyuyla aşacak'

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar,Türkiye'nin sağduyu ve aklı selim içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimini de aşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağar, bunun hukuken çok tartışılacak ve müteala alınacak hale geldiğine işaret ederek, "Bizim dediğimiz burada; demokrasi meşru zemindir. Bunun dışında herhangi bir zeminin kabulü söz konusu değildir." dedi.

Şu anda peşin olarak söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Ağar, "Biz de bugünkü gazetelere yansıması itibariyle ilgili arkadaşlarımızdan rica ettik, konuyla ilgili müteala alınacak yerlerden rica ettik. Bununla ilgili birkaç gün içerisinde bir görüş ortaya çıkar." şeklinde konuştu.

Önemli olanın Türkiye'nin sağlıklı bir zeminde yürümesi olduğunu vurgulayan Ağar, "Türkiye bu ikili kutuplaşma, bu zıtlaşmayla yola devam edemez. Türkiye, değerlerini çatıştırarak siyaset yapamaz. Türkiye yeni baştan 80 öncesinin çatışmalı günlerine dönemez. Türkiye'de bunun üzerinden siyaset yapılamaz. Türkiye çatışma kültürünün değil uzlaşma kültürünün hakim olacağı bir siyaset alanını var edecektir." diye konuştu.

Ağar, DYP olarak, temel misyonlarının demokrasi temel zemininde uzlaştıran bir siyaset yapısını var etmek olduğunu kaydetti.

Ağar, mevcut yapının hem iktidarın hem anamuhalefet partisinin işine geldiğini belirterek "Değerleri çatıştırarak siyasette mevzi kapmanın doğru bir tarafı yoktur." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çok sayıda problemi olduğunu hatırlatan Ağar, 2007 yılında çok kritik ekonomik dönem yaşanacağını ve bunu görmezden gelerek siyaset yapmanın imkanı olmadığını söyledi.

Ağar, Türkiye'nin sağduyu ve aklı selim içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimini de aşacağına işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bununla ilgili olarak biz bir senedir söyleyerek geliyoruz meydanlara. Türkiye'nin ekonomik, dış politik, AB süreci, kendi meselelerini çözme açısından mutlak bir seçim yoluyla yenilenecek yeni iradeye ihtiyaç var. Bütün bu dediklerimiz kulak ardı edildi. Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru gelirken hep bir ağızdan erken seçim lafının bir inandırıcılığı ve toplumda karşılığı olmalı. Erken seçim için çok sayıda gerekçe vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi tek başına bir gerekçe değildi. Konu oraya taşınınca bir karşılık bulamadı. Buna rağmen siyaset, mevcut parlamento, aklı selimin, sağduyunun Türkiye'de gerginliği ortadan kaldıracak yolları bulmalı ve uygulamalı. Bu dediğimiz konuyu da biz görüşlerimizi bir iki gün içerisinde sizlerle paylaşırız zannediyorum yılbaşında."

Ağar, Cumhurbaşkanı olacak kişinin özelliklerini ise şöyle açıkladı: "Cumhurbaşkanının bir tek ölçüsü vardır; toplumun büyük çoğunluğuna her şeyiyle güven veren kişi olması lazım. Burası güven makamıdır, itimat makamıdır. Toplumun büyük çoğunluğunun güvendiği bir isim olması lazım. Türkiye'de milletin güven duyduğu bir isim olması lazım. Ama büyük çoğunluğun güven duyduğu bir isim olması lazım. Bu kadar basit ve açık bir tabiri var bu işin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious