Türkiye seçimini yapıyor! İşte seçim bölgeleri haberleri

Türkiye seçimini yapıyor! İşte seçim bölgeleri haberleri.17813
  • Giriş : 21.10.2007 / 12:05:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:01:24

Türkiye'de 42 milyon 629 bin 733 seçmen, 134 bin 700 sandıkta oy kullanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oy verme işlemi Doğu'daki Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00'de başladı.

Vatandaşların rahat ve huzurlu bir ortamda oy kullanabilmeleri için emniyet, güvenlik tedbirlerini artırdı.

Ankara'da oy verme işlemi geç başladı

Bugün yapılan referandumda, Ankara'daki bazı okullarda AK Parti haricinde diğer partilerin sandık görevlilerinin gelmemesi nedeniyle oy verme işlemi geç başlatıldı.

Ankara Çankaya İlköğretim Okulu'nda "Anayasa değişikliği" ile ilgili referandumu oy kullanma işlemi, parti görevlilerinin gelmemesinden dolayı geç başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Kuvvet Komutanlarının oy kullandığı okuldaki oy verme işlemi, muhalefet partilerinin sandık görevlilerinin gelmemesinden dolayı aksadı. Sabat saat 08.00'de başlaması gereken oy verme işlemi 08.45-09.00 civarlarında başladı. Sandık görevlilerinin gelmemesi nedeniyle oy kullanmaya geçilemediği için, bazı vatandaşlar sandık başındaki görevlilere tepki gösterdi.

Bir vatandaşın, "Hangi parti görevlileri gelmedi" diye sormasına karşılık, sandık başkanı "AK Parti haricinde diğer partilerin görevlileri gelmedi" dedi. Bunun üzerine vatandaş "Reklam yapmayın gerçeği söyleyin" diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra bazı sandıklarda dışarıda bulunan vatandaşlar sandık görevlisi yapılarak oy verme işlemine geçildi.

 

İstanbullular, yağışlı havaya rağmen erken saatlerde sandık başına gitti

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması gibi maddeleri kapsayan Anayasa Değişikliği paketinin halk oylaması için İstanbul'da vatandaşlar sandık başına gidiyor. Yağışlı havaya rağmen sabahın erken saatlerinde sandık başına giden vatandaşlar, oylarını kullandı.

Anayasanın bazı maddelerinde yapılacak değişikliğin oylandığı referandum için vatandaşlar sandık başına gitti. Sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacağı okullara gelen vatandaşlar, görevlilerin hazırlıkları tamamlamasının ardından oylarını kullandı. Oy kullanan vatandaşların ortak görüşü ise referandum sonucunun hayırlı olması yönünde oldu. Oy işleminin ardından seçmenlerin işaret parmağına mükerrer oy kullanımını engellemek için boya sürüldü.

 

Şırnak'ta oy verme işlemleri başladı

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketinin halk oylaması için Şırnak'ta oy verme işlemi saat 07.00'de başladı.

Sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemleri için vatandaşlar sandık başına giderek oy kullanmaya başladı.

 

Erzurum'da oylama sorunsuz devam ediyor

Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesini, milletvekilliği seçiminin 4 yıla indirilmesi ve TBMM'deki toplantı yeter sayısının 184 olmasını belirleyecek referandumda oy kullanma işlemi en erken Doğu'da başladı. Erzurum'da referandum genel seçim havasının artamıyor.

Sabah saat 07:00'dan itibaren eşini, çocuğunu alan duyarlı vatandaşlar mahallerinde bulunan okullara giderek seçmen sandık listesinde adını kontrol etti. Yaşlısından gencine herkesin oy kullanmak için okullara geldiği gözlendi. Kendilerine uzatılan oy pusulasını alan vatandaşlar oyunu kullanarak, sandığa attı. Katılımın yüksek olması beklenen referandum sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

 

Görevliler gelmeyince oylama geç başladı

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketinin oylaması için yapılan oy verme işlemi Sakarya'da bazı okullarda sandık başkanı ve üyelerinin gelmemesi nedeniyle geç başladı.

Onlarca sandıkta gecikmeli başlayan oy verme işlemleri sırasında uzun kuyruklar oluştu. Sabah 08:00'de başlayan oy verme işlemleri için vatandaşlar sandık başına giderek oy kullanmaya başladı. Ancak kent merkezinde ve bazı köylerdeki onlarca sandıkta sandık başkanı ve üyelerinin gelmemesi nedeniyle oy verme işlemi başlamadı. Sandık başlarında görevli polisler görev yerine gelmeyen sandık başkanı ve üyeleri hakkında tutanak tuttu. Görevlilerin gelmemesi nedeniyle oy verme işleminin başlatılmadığı sandıklarda kuyruklar oluştu. Vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Gelmeyen üyelerin yerine tutanakla gönüllü üye görevlendirilmesinin ardından sandıklarda oy verme işlemi 1 saatlik gecikmenin ardından başladı.

Ana Fen Dersanesi'ndeki 1203 nolu sandıkta üyelerin gelmemesi nedeniyle oy verme işlemi 50 dakika geç başladı. Yaşananlara tepki gösteren Hasan Onurcu adlı vatandaş kimsenin sabah erken saatte oy kullanmak için sandık başına geldiklerini ancak oy kullanamadıklarını söyledi.

 

"BAYKAL'A İNAT OY KULLANDIM"

Oy kullanmanın önemli olduğunu vurgulayan kimi vatandaşlar ise, oy kullanmanın başladığı saatlerde sandık başına gitti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "Sandık başına gitmeyin." yönündeki isteğine karşı çıkan vatandaşlar, cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönünde oy kullandı. "Normalde oy kullanmayacaktım." diyen bir vatandaş da, "Deniz Baykal sandık başına gitmeyin dedi. Ben de ona inat gelip oyumu kullandım. Cumhurbaşkanını halk seçsin." dedi.

Oy kullanan vatandaşların çoğunluğu da, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için oy kullandı. Halk oylamasında, beyaz renk üzerine 'Evet', kahverengi üzerinde 'Hayır' ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılıyor.

Halkoyuna sunulacak 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, cumhurbaşkanının 5 yıllığına ve bir kişinin iki kez seçilebilmesini, milletvekili seçimlerinin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılmasını ve TBMM toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngörüyor.

Referanduma ev hanımları daha çok ilgi gösteriyor

Hakkari'de sabah saat 07.00'da başlayan referandum için oy kullanma işlemlerine vatandaşlar ilgi göstermedi. İlk oyları bayanlar kullandı.

Hakkari'de, okullarda başlayan oy kullanma işlemlerinde sabah saatlerinde sandıklarını hazırlayan görevliler, soğuk havada seçmenlerini bekledi. Sandık başına gelen az sayıdaki vatandaş, sıra beklemeden oylarını kullandı. İlk oyları ev işlerinin zamanında yapmak için sandık başına erken saatlerde gelen kadınlar kullandı.

Sandık görevlileri, soğuk havadan ve vatandaşın gelmemesinden yakındı. Oyunu kullanmaya gelen Saci Armut, bu referandumun kendileri için önemli olduğunu, sandıktan 'Evet' oylarının daha fazla çıkacağını belirtti. Sandık görevlisi Hacı Mendanoğlu da, sabah saatlerinde sandıkların boş olduğunu, vatandaşların yeni yeni uyandığını, şu anda hareketliliğin olmadığını kaydeti.

Sabah saatlerinde gelen az sayıdaki vatandaşlardan okuma yazma bilmeyenler imza yerine, başparmaklarını bastı.

85 yaşındaki ninenin referandum sevdası

Ankara'da 85 yaşındaki kadın, bastonuyla güçlükle yürüyerek oy kullanmaya geldi.

Ankara'da Çankaya İlköğretim Okulu'nda sabah saat 09.00 sıralarında 85 yaşındaki Cavide Mükerrem Özer oy kullandı. Bostanıyla seçim yerine gelen Özer'e polis yardımcı oldu. 1114 nolu sandıkta oy kullanan Özer'in güçlükle hareket ettiği görüldü.

Bursa'da referanduma yoğun ilgi

Bursa'da, cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesinin de içinde yer aldığı anayasa değişikliğinin oylandığı referanduma her yaştan vatandaş yoğun ilgi gösteriyor.

Sabah saatlerinde havanın yağmurlu olmasına rağmen, kimi çocuklarıyla, kimi yaşlı anne-babasıyla yada engellileriyle sandıklara koşan vatandaşlar ilginç görüntüler oluşturuyor. Bazı okullarda sandık görevlilerinin geç kalması nedeniyle oy kullanma işlemi gecikmeli başladı. Yetkililer, belirtilen saatte gelmeyen sandık görevlileri hakkında yasal işlem yapalacağını söyledi.

5. kez referanduma giden ülkemizde vatandaşların sandığa gösterdiği ilgi dikkat çekiyor. Sabahın erken saatlerinde sandığa koşan Bursalı seçmen, bundan sonraki cumhurbaşkanlarını kendisinin seçim seçmeyeceğini karara bağlamaya çalışıyor. Sabah saatlerinde havanın hafif yarmurlu olmasına aldırmayan vatandaşlar, vatandaşlık görevlerini yerine getirebilmek için okullara akın ediyor. Kimi kucağında küçük çocuklarıyla oy kullanmaya geliyor, kimi ilerlemiş yaşına bakmaksını elinde bastonu güçlükle yürüyerek oyunu kullanıyor. Seçimlere her yaştan vatandaşın ilgi gösterdiği dikkat çekiyor.

Genel seçimlere göre katılımın düşük olduğu referanduma katılan vatandaşlar, sonuçların hayırlı olmasını umduklarını söylerken, katılımın ise akşam saatlerinde yoğunlaşacağını düşünüyor. Sandık başlarında vatandaşlara yardımcı olan görevliler ise, sabahın erken saatlerinde insanların oy kullanmaya geldiğini, ilerleyen saatlerde ise kalabalığın daha da artacağını belirtiyor. Güçlükle yürüyerek oyunu kullanmayan gelen 92 yaşındaki bir vatandaş, şimdiye kadar yapılan tüm seçimlere katıldığını ve bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious