Türkiye şehitlerine ağladı

Türkiye şehitlerine ağladı.14690
  • Giriş : 09.06.2007 / 17:42:00

4 askerimizin cenazeleri bugün memleketlerinde toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cenazeler büyük kalabalıkların katılımıyla gerçekleşti.

ANKARA

Siirt'te mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Er Kadir Yalçın için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.

Törende, şehit erin babası Hasan yalçın, annesi Meryem Yalçın ve üç kardeşi ile nişanlısı Sibel Yalçın taziyeleri kabul etti. Kadir Yalçın'ın dedesi Hasan Akkoç da torununun askerde çekilmiş bir fotoğrafını tören boyunca kucağında taşıdı.

Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Devlet Bakanları Ali Babacan ve Beşir Atalay, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yener Karahanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ATO Başkanı Sinan Aygün ve öteki yetkililer katıldılar.

Tören için cami avlusunda toplanan vatandaşlar, göz yaşlarını tutamamazken, bazılarının fenalaştığı görüldü.

Cenaze törenine gelen bir gruptakiler, üzerinde ''Ne zaman bitecek bu acı'', ''Yatan kelle değil, Türk evladı'' yazılı dövizler taşıyarak, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Şehidim hakkını helal et bize'' şeklinde slogan atarak, tekbir getirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, şehit er Yalçın'ın ailesine taziyelerini sunarken, son olarak dedesi Hasan Akkoç ile görüştü. Bu sırada duygulandığı gözlenen Büyükanıt, protokoldeki yerini aldıktan sonra göz yaşlarını sildi. Abdullah Gül'ün şehit erin ailesine taziyelerini sunduğu sırada avluda bekleyenlerden bazıları ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Yan gelip yatmıyor, can verip yatıyor'' şeklinde sloganlar attılar. Bu sırada, törene katılan kadınlardan bazılarının ''Bu son olsun'', ''Analar ağlamasın'' diye seslendikleri duyuldu.

Protokoldekilerin yerini aldıktan sonra, öğle namazından çıkanların da katılımıyla şehit er Kadir Yalçın'ın cenaze namazı kılındı. Yalçın'ın cenazesi omular üzerinde top arabasına konularak bir süre taşındı. Bu sırada törene katılan protokoldekiler ve vatandaşlar top arabasının ardından bir süre yürüdüler. Şehidin tabutu daha sonra cenaze aracına alınarak Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürüldü.

Protokoldekilerin top arabasının ardından yürüyüşü sırasında Abdullah Gül, protestolarla karşılaştı. Gül'e yaklaşarak terki göstermeye çalışan bir kişi polisler tarafından uzaklaştırıldı. Törene katılanlar, Genel Kurmay Başkanı Büyükanıt'ı ise zaman zaman alkışladılar. Orgeneral Büyükanıt'ın camiden ayrılışı sırasında, şehit yakınlarından bazıları ''Asın bu Apo'yu'', ''Yeter artık'' şeklinde seslendi. Kocatepe Camisi'ndeki cenaze töreni sırasında güvenlik önlemi alan polislerle gazeteciler arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Şehit Er Kadir Yalçın'ın cenazesi, ailesi, yakınları ve vatandaşların katıldığı törenle Cebece Şehitliği'nde toprağa verildi.

GAZİANTEP

Jandarma Kıdemli Astsubay Üstçavuş Mustafa Kömürcü'nün (27) cenazesi Gaziantep'in İslahiye ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Cenazenin getirilişi sırasında Türk bayrağı açan kalabalıkbir topluluk, attıkları sloganlarla terör örgütünü lanetledi.

Bir süre sloganlar eşliğinde omuzlarda taşınan şehit Kömürcü'nün cenazesi, daha sonra cenaze arabasına konuldu. Bu sırada, şehit eşinin tabutunun yanına oturan Serap Kömürcü, "Vatan sağ olsun. İki evladım var. Onlar babalarının kanını yerde bırakmayacaklar" dedi.

Siirt Valiliği, olayla ilgili 18 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

KIRIKKALE

Siirt-Şirvan kara yolunda terör örgütü PKK'nın döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serbülent Yalçın için Kırıkkale'de tören düzenlendi. Şehit Uzman Çavuş Yalçın'ın cenazesi, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi morgundan alınarak önce Kaletepe Mahallesi'ndeki baba evine, buradan Nur Camisi'ne getirildi.

Çok sayıda kişinin bulunduğu cenaze törenine, şehidin, kendisi gibi uzman çavuş olan kardeşi Güngör Yalçın da üniformasıyla katıldı. Törende kısa bir konuşma yapan baba Ali Yalçın, Türk askerinde, terör örgütü PKK'yı yok edecek gücün bulunduğunu ifade etti.

Baba Yalçın, ağlayarak, ''Sabrediyoruz, sabrımız kalmadı artık. Benim yavrum şehit oldu, başka ocaklar sönmesin. İş birlikçiler bulunsun. Amerika, askerimizin önünü bıraksın. Bir evladım şehit oldu bir evladım daha var, o da feda olsun'' dedi.

Cenaze namazının ardından şehit Uzman Çavuş Yalçın'ın cenazesi, Cumhuriyet Meydanı'na kadar omuzlarda taşındı. Yüzlerce kişinin katıldığı törende, terör örgütü lanetlendi. Şehit askerin annesi, kız kardeşi ve diğer yakınlarının da bulunduğu kalabalık, tabutu taşıyan askerleri ve tören mangasını alkışladı. Şehit Yalçın'ın cenazesi, askeri araçla götürüldüğü Balışeyh ilçesine bağlı Koçubaba beldesinde, belde mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer, AK Parti milletvekilleri Murat Yılmazer, Vahit Erdem, Ramazan Can, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hüseyin Güçlü, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

OSMANİYE

Siirt-Şirvan kara yolunda terör örgütü PKK'nın döşediği mayının patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Komando Er Tolga Kargıoğlu için Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde cenaze töreni düzenlendi.

Kadirli Devlet Hastanesi morgundan alınan Kargıoğlu'nun cenazesi, ambulansla törenin yapılacağı İlçe Jandarma Komutanlığına getirildi.

Şehit Kargıoğlu'nun tabutuna sarılan babası Cihangir ve annesi Zehra Kargıoğlu, gözyaşlarına boğuldu. Törene katılan çok sayıda vatandaş, açtıkları pankartlar ve sloganlarla terör örgütüne lanet yağdırdı.

İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Ekemen, terör örgütü PKK'nın şehit kanında boğulacağını, şehit emaneti olan vatan ve bayrağa, en iyi şekilde sahip çıkacaklarını vurguladı.

Vatana göz diken tüm iç ve dış güçlere gerekli cevabın verileceğini ifade eden Albay Ekemen, ''Türk askeri olarak dimdik vazife başındayız. Şehit anne ve babalarının gözleri arkada kalmasın, terör örgütüyle kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz'' diye konuştu.

Osmaniye Müftüsü Zeki Sarılar'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Kargıoğlu'nun cenazesi, toprağa verilmek üzere ilçeye bağlı Durmuşsofular köyüne götürüldü. Törene, Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, CHP Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil, AK Parti Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, Kadirli Kaymakamı Rauf Ulusoy, Belediye Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da katıldı.

Bu arada, AK Parti Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, tören alanına girdiği sırada vatandaşlardan tepki gördü.

Şehit Kargıoğlu'nun cenazesi, İlçe Jandarma Komutanlığında yapılan törenin ardından götürüldüğü ilçeye bağlı Durmuşsofular köyünde ailesi, yakınları ve öteki yetkililerin katılımıyla toprağa verildi.

Şehit Kargıoğlu'nun cenazesi Kadirli'de Osmaniye Müftüsü Zeki Sarılar'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere ilçeye bağlı Durmuşsofular köyüne götürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious